Т акъв прецедент няма в историята на Европейския парламент, заяви транспортният министър Росен Желязков по повод на предстоящото гласуване на превърналия се в спорен пакет „Мобилност“.
Пакет „Мобилност“, придобил популярност като поправката „Макрон“, може да бъде гласуван от евродепутатите в сряда, а за тогава в Страсбург е насрочен и голям протест с участие на превозвачи от няколко страни, които като България се чувстват ощетени от предвидените промени.
Евродепутатите гласуват утре дали изобщо да се разглежда пакет "Мобилност". Това обяви председателят на ЕП Антонио Таяни на заседанието в Страсбург.
Според министър Желязков досега е нямало законодателен пакет, който да предизвиква такова разделение в държавите от ЕС. „Никога, водени от принципа, че държавите-членки трябва да са единни в многообразието, не се е стигало до такова разделение. Това се видя много ясно вчера, при гласуването на дневния ред – 50 на 50. Такова разделение ще се види и при утрешното гласуване на текстовете“, прогнозира транспортният министър.
Той увери, че в момента българските евродепутати провеждат много интензивна кампания, целяща да убеди колегите им от други държави, показали колебливост при гласуването. Транспортният министър е адресирал и писма до редица свои колеги, с ред които министрите на Португалия, Испания, Гърция, Словения, Словакия и Хърватска. С писмото България отправя настойчиво искане към тях да мотивират своите представители в ЕП, които да гласуват пакетът да се разгледа от следващия състав на парламента. „За да има достатъчно време да се постигнат компромиси, които удовлетворяват периферните държави и не са в разрез с прокламираните принципи на пакета“, аргументира се министър Желязков.
Темата ще бъде повдигната и на утрешното заседание на Съвета по транспорт в Букурещ.
България ще настоява още пред Румънското председателство да няма триалог, т.е. окончателното гласуване да бъде оставено за следващия състав на Европейския парламент.
Според Таяни по отношение на пакета има правна неяснота, след като 2/3 от текстовете са отхвърлени от транспортната комисия. Ето защо пленарната зала ще гласува, че вкараният текст не е приемлив, след като не е одобрен от нея, предаде "24 часа".
Междувременно премиерът Бойко Борисов помоли шефа на ЕП Таяни да помага за разрешаването на казуса. Това се случи по време на срещата им в Брюксел. Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков направи листовки срещу пакет "Мобилност" и тръгна да агитира с тях от колега на колега.
Вчера се реши законът да влезе в ЕП, след като на българските, румънските, полските и литовските евродепутати не достигнаха едва 2 гласа, за да го отложат за пореден път, както правят в последната 1 година. До края на мандата на този европарламент остава само една редовна сесия и може гласуването на пакета да бъде отложено за следващия такъв. Трима наши евродепутати не бяха в зала.
Светослав Малинов обясни, че полетът му закъснял, Николай Бареков не бил в зала, защото иска шофьорите да работят при по-добро условия, а третият - Неджми Али, не обясни защо е отсъствал.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!