К омпромисът в момента е в това, че всеки направи отстъпка от своите идеологически, политически, личностни разбирания, за да може България да има мнозинство. Това каза пред журналисти в президентството предложеният от ГЕРБ-СДС за министър-председател Росен Желязков.
По-рано той получи от президента Румен Радев проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Президентът връчи мандата на ГЕРБ-СДС, ще го върнат изпълнен още днес
Желязков прие мандата и представи структура и състав на проектокабинета.
"Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре с гласуването на кабинета", каза кандидатът за премиер.
"Имаме подписано споразумение между ГЕРБ-СДС, „Има такъв народ“ и „БСП-Обединена левица“ – това е коалицията", поясни той.
"ГЕРБ - СДС, "БСП – Обединена левица", “Има такъв народ” и "Демокрация, права, свободи" – ДПС постигнаха съгласие за формиране напарламентарно мнозинство, което излъчи редовно правителство. Преговарящите екипи на ГЕРБ - СДС, “БСП – Обединена левица” и “Има такъв народ” подписаха Споразумение за парламентарно мнозинство за изпълнение на Управленска програма и обсъдиха и приеха, подписано от ПГ "Демокрация, права, свободи" - ДПС приложение, което е неразделна част към Споразумението за подкрепа на правителството", се посочва в документа.
Ето и пълния текст на споразумението:
"В рамките на парламентарното мнозинство ще разчитаме на подкрепата на "Демокрация, права и свободи" – ДПС, заяви Желязков.
"Когато взехме решение за коалиция на малцинството, тогава получихме предложение за подкрепа, която се надявам, заедно с приложението, което е част от нашето коалиционно споразумение, защото тя е асоциирана такава, да получим утре. Това не е участие в коалицията. Политическата отговорност ще се носи от участниците в коалицията", каза кандидатът за премиер.
Съставът на Министерския съвет е определен от коалиционните партньори, всеки представи своите номинации, обясни Росен Желязков.
Когато от "Демокрация, права и свободи" заявиха, че искат да са част от коалицията, участниците в коалиционното споразумение счетохме, че коалицията не може да бъде заложник на напрежение, разделението и конфликта в ДПС. Получихме подкрепата от "Демокрация, права и свободи", разчитаме утре в гласуването в пленарна зала, споделихме разбиранията на БСП и ИТН, които бяха подписали „декларацията за санитарен кордон“, каза още Росен Желязков.
"Те искат легитимност и ние я предоставихме, легитимност означава приета подкрепа, няма разпределение на постове на какъвто и да е квотен или друг принцип", отговори Желязков на въпрос дали от "Демокрация, права и свободи" са поискали нещо.
Росен Желязков определи като спекулации твърденията, че Делян Пеевски е имал участие в определянето на състава на Министерския съвет и че "Демокрация, права и свободи" са имали възражения срещу кандидата за министър на земеделието и храните Георги Тахов, защото е свързан с Пеевски.
"Бяхте свидетели на дългите преговори с различни политически субекти в парламента. Започнахме с „Демократична България“, „Има такъв народ“ и БСП", припомни кандидатът за премиер. Желязков обясни, че неочаквано за ГЕРБ, от „Демократична България“ са заявили, той е неприемлив за премиер, както и председателят на партията Бойко Борисов.
A засега е ясно, че „Демокрация, права и свободи” – ДПС ще има двама представители в съвета за съвместно управление, който се създава.
"Приоритет номер 1, предвид покриването на критериите за инфлация, е искането за конвергентен доклад, работа по бюджета за 2025 г., стабилизиране на институции и възстановяване на междуинституционалния диалог", отговори Желязков за приоритетите на правителството.
МВР има политическо и професионално ръководство, изборът на Даниел Митов дава отговор на въпроса за политическото ръководство, каза още кандидатът за премиер на въпрос защо Митов е предложен за министър на вътрешните работи.
"Няма такава тема в момента", отговори Желязков на въпрос ще бъде ли избран нов председател на Народното събрание.
Ще внесем проект на бюджет на 2025 г., когато Министерството на финансите е готово за това, съобщи Желязков.
"Тръгваме с необходимия кредит на доверие, защото участието на тези партньори в управлението е гаранция за по-голяма легитимност, особено в този период, в който темата за легитимността е поставена на масата", каза още кандидатът за премиер.
"Нашите идеологически различия (с БСП - бел.ред.) ще бъдат сведени до всичко онова, което е полезно за страната, реално и изпълнимо", обясни Росен Желязков в отговор на въпрос.
Не закъсняха обаче и първите критики към проектосъстава на кабинета.
Те дойдоха от „Продължаваме Промяната - Демократична България”, които определиха министерския състав като "скандален".
„Не сме били изолирани от преговорите, но имахме изисквания, които доста ясно бяхме поставили. Може би на някого не му е харесвало това, което искахме като съдебни реформи и по отношение на изолирането на Пеевски от съдебната власт и от институциите в страната”, заяви Ивайло Мирчев, цитиран от NOVA.
„Съставът е меко казано скандален - силно политически фигури, някои от тях нямат компетенции в тези роли, но се вижда, че основната цел е била всеки да се уреди с пост от всяка една от подкрепящите партии”, допълни Лена Бориславова.
Попитани дали са готови да са опозиция, от „ДПС – Ново начало” отговориха, че те вече са такава.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!