В чера Земята беше ударена от умерена магнитна буря, породена от рядък двоен слънчев взрив, който предизвика рязка промяна в магнитното поле на планетата.
(Във видеото: Какво ще се случи с дигиталния ни свят, ако има масивна слънчева буря)
"В късния следобед на вчерашния ден на Земята се формира умерена по сила магнитна буря. Тя е резултат от изригване на голяма двойна нишка, наблюдавана на слънчевата корона, с размер по-голям от разстоянието между Земята и Луната. Подобни масивни структури могат да избухнат, когато магнитната им основа стане нестабилна. Това се случи два пъти последователно на 12 и 13 април, при което се образува рядък двоен взрив", съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН.
💥 Ефектът от ударите подрани и магнитното поле на Земята рязко „подскочи“ около 20ч. българско време във вторник, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН и допълват:
"Очакванията са то да се върне към нормалния си ход до петък".
ℹ️ Можете да проследите информация в реално време от Геомагнитна обсерватория Панагюрище
Магнитната буря е временно смущение в магнитното поле на Земята, причинено от взаимодействието на слънчевия вятър с магнитосферата. Тези явления обикновено се свързват с активността на Слънцето, като слънчеви изригвания и коронални дупки, които освобождават заредени частици в космоса. Когато тези частици достигнат Земята, те могат да предизвикат промени в магнитното поле, което води до магнитни бури. Магнитните бури могат да имат различни ефекти, включително нарушаване на радиовръзките, повреди в електрическите мрежи и влияние върху навигационните системи. Освен това, те могат да предизвикат полярни сияния, които са визуални прояви на взаимодействието между заредените частици и атмосферата на Земята. Интензивността на магнитните бури се измерва по скалата на KP, която варира от 0 до 9. Изучаването на магнитните бури е важно за разбирането на космическите явления и тяхното влияние върху технологиите и околната среда.