Р егистрираните случаи на коклюш в България вече надхвърлят 500 в сравнение с 4 за същия период на миналата година. Това съобщи служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева на пресконференция в Министерски съвет, като добави, че това показва тенденцията за епидемично разпространение на заболяването.
Кунчев: Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка заради коклюша
Тя отбеляза, че най-засегнати са децата, които са над 90% от всички докладвани случаи.
Д-р Кондева обясни, че рисковата група от усложнения и хоспитализация са децата до 1 година, като 84% от тях са неимунизирани поради ненавършена възраст и други причини.
Министърът обяви, че поради това, както и след становища от националния съвет по имунизации и съвета по акушерство и гинекология и по предложение на главния държавен здравен инспектор, е взела решение за актуализация на имунизационния календар на България.
Според промяната ще се допуска основната планова имунизация срещу дифтерия тетанус, коклюш, полиомиелит, химофилус инфлуенце тип Б инфекции и хепатит Б, при новородени, да започне по-рано, а именно от шеста седмица.
Министерството на здравеопазването ще осигури възможността всички бременни между 6 и 27-ма гестационна седмица да се имунизират безплатно, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
Ще се прави безплатна PCR-диагностика.
"Ще се организират имунизационни центрове, ще се промени наредбата, изработен е код на ваксинацията за да се подава информацията към здравната информационна система. С излизане наредбата в Държавен вестник, населението ще получи информация къде се намират тези центрове", добави Кунчев.
По-рано служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков информира, че карантинираните паралелки от коклюш са под 0,3 процента за цялата страна и са по-малко от 100.
"Работим много добре съвместно с Министерството на здравеопазването. Подготвили сме съвместно насоки към училищата, които евентуално ще се разпространят от Регионалните здравни инспекции (РЗИ), ако има епидемия, обявена от коклюш", посочи той.
"По повод на карантинираните паралелки, статистиката е такава, че е за цялата училищна система - от подготвителните групи в училищата до 12-и клас", обясни министърът.
Той заяви, че училищата работят в много добра координация със съответното РЗИ и с Министерството на образованието и науката.
"Предстоящите почивни дни и ваканцията ще допринесат да спадне броят на болните от коклюш, както и напрежението в обществото, и родителите, и учениците да бъдат спокойни", изрази увереност министър Галин Цоков.
Той отбеляза, че учениците трябва да се съсредоточат върху държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване, които предстоят.
Доц. Кунчев обяви ще има ли ограничителни мерки при епидемия от коклюш
По-рано главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви в ефира на БНТ, че няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо.
Според Кунчев не се налагат извънредни мерки, а карантина ще се въвежда само в конкретни училища и детски градини, където има заболели, като се въвежда и онлайн обучение.
По думите му има потвърдени случаи на инфекцията в 21 области в страната.
Проверка на NOVA пък показа, че чаканите 2000 ваксини за бременни в третия триместър все още не са налични по аптеките. Медикаментите обаче не са пристигнали дори по аптечните складове.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!