Министърът на здравеопазването Стефан Константинов повтори тази сутрин, че действията на лекарите в "Шейново" в случая с починалата родилка Надежда Узунова не са били особено удачни, но отбеляза също, че жената е имала възпаление на белите дробове, астма и наднормено тегло.
В интервю за БНТ Константинов съобщи, че е готов докладът на съдебните медици за починалата родилка и вече се знае от медицинска гледна точка как са се развили нещата.
Материалите са в прокуратурата, следствието тече, "но не можем да си играем на съд, защото ако ви разкажа детайлно случая, хората ще разберат, че не е еднозначен отговорът", каза Константинов.
Той обаче смята, че оставката на директора на болница "Шейново" е знак за всички работещи там, надолу по веригата, че по същия начин трябва да има действия.
На въпрос има ли в България недосегаеми лекари, Константинов отговори, че не знае защо се задава непрекъснато този въпрос, при положение, че всеки случай се оповестява веднага в медиите, знае се къде са грешките.
"Доктор еди кой си трябва да му махнем лекарските права и да го пратим в затвора, това е работа на съдебната система да прецени. Не казвам никой да не си понася отговорността, а трябва сериозно да се разгледа и обсъди. Нееднозначно е да произнасяме присъда.
В Америка също не са еднозначни нещата, там лекарите биват съдени, а няколко процента от лекарите излизат с присъди. Ние винаги мислим, че в България са най-страхотните неща, че ние за първи път се сблъскваме с такива неща, но във всяка държава има починали родилки", каза Стефан Константинов.
"При наличието на 7 родилки за тази година, които са починали, това ще се отрази в статистиката за тази година като майчина смъртност в България 10 на 100 хил. раждания. Нашата цел е подобни случаи да не са повече от 3-4 за година", посочи той.
По думите му България е направила доста сериозен прогрес за намаление на майчината смъртност.
Запитан за идеята му за увеличение на глобите за болниците, Константинов каза, че за такива ситуации, за лоша организация на работа, подобно на "Шейново", затова, че е допускано пациенти да се връщат, глобата в момента е от 500 до 1500 лева.
"Когато се допусне такива неща да се случват в една болница, това показва, че в самата болница има нещо, което не действа както трябва. Трябва да е няколко десетки хиляди лева глобата при тежки случаи, тогава те няма да върнат човека, но ще накарат болничното ръководство да се замисли дали така трябва да се действа", категоричен е министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!