К оронавирусът поставя на изпитание бизнеса и всеки български гражданин. Точно в този момент обаче трябва да мислим за България след вируса.
Това заяви в откриващата си реч президентът Румен Радев на среща с национално представителни работодателски организации.
Президентът призова да се спазват всички мерки, издадени от здравните власти. Според Радев обаче само с ограничения, забрани и глоби не можем да излезем от тежката ситуация.
Държавният глава апелира да бъдат вкарани в ход и други комплексни мерки, които да подпомогнат бизнеса и най-засегнатите граждани.
Правителството с призив към бизнеса да не съкращава работници, поемат 60% от заплатата им
Радев заяви, че и по време на вчерашната среща премиера Бойко Борисов са обсъдили, че трябва спешно да се мобилизират средства от ЕС, а правителството да преоцени инвестиционните си приоритети.
България ще получи 812 млн. евро от ЕС за борба с коронавируса
"Здравето на българския бизнес и гражданите не може да чака", категоричен е президентът.
Бизнесът провежда спешна среща с президента, на която ще бъдат обсъдени мерки срещу коронавируса.
"Задължително е с мерките, да има и комплекс от мерки, които да подкрепят бизнеса, който вече търпи сериозни загуби. Да подкрепят най-засегнатите български граждани и тези, които в момента губят работата си и поминъка си. Това е важна и неотложна мярка. Във всички засегнати държави пакет от такива мерки са в ход. Трябва да мобилизираме максимално всички средства", посочи Радев.
Той обяви, че тепърва ще се решава по какъв механизъм ще се оценяват щетите за бизнеса. Според него по най-бързия начин трябва да се стигне до решение как държавата да подкрепи българския бизнес.
Борисов разговаря с Радев за мерките срещу коронавируса
"Световната и европейската икономика бяха в недобро здраве и преди пандемията. Всичко това, което става, ще се отрази сериозно на икономиката и щетите ще бъдат по-големи по икономически причини, отколкото по медицински. Необходимо е да се приемат несимволични мерки за доходите на хората, които са останали без работа и доходи. Критериите са ясни. На тези, които им е забранено да работят и са останали без доходи, трябва да бъдат конпенсирани. На тези, които имат рязък спад на продажбите поради това, че са запушени транспортните коридори, също трябва да бъдат подкрепени", заяви председателят на управителния съвет на АИКБ Васил Велев.
Кънчо Стойчев от АИКБ отбеляза, че коронавирусът ще понижи жизнения стандарт в страната. Той посочи, че сред най-засегнатите са туризмът и ресторантьорството, и те са спрели. Организираният туризъм е напълно провален. "Идеята, че май месец ще се възстановят е несъстоятелна.Това е нулева година".
"Ние не знаем в момента степента на засегнатост в отделните икономически отрасли. Има такива, които потъват спокойно. Има такива, които са спрели. Има такива, които работят спокойни, и такива, които се развиват. Това са доставки, храни и фармация. Там, където има роботиризирани системи, работят 24 часа. Това, което държавата може да направи, тя е известна като най-сигурен платец и в този момент трябва да покаже своята коректност, изплащайки всички свои задължения по различни програми и обществени поръчки", заяви Радосвет Радев Член е на УС на Българската стопанска камара.
Цветан Симеонов от БТПП отбеляза, че много от техните членове вече търпят големи загуби. Според него от добрите решения е отварянето на транспортните европейски коридори.
Преди срещата КРИБ излезе с конкретни предложения за облекчаване на фирмите
Сред основните предложения са промяна на сроковете за деклариране, плащане и изпълнение на финансови задължения.
КРИБ предлага 16 мерки за спасяване на бизнеса
"Убеден съм, че за момента така, както се представят нещата, ще имаме пълен консенсус за мерките. Правителството вече дори реагира на някои от исканията, които поставихме. Надявам се нещата да продължат в тази посока". Това заяви Илиян Терзиев – член на УС на КРИБ и председател на Камарата на стоителите.
"В момента най-важното е да запазим бизнеса от негативите, които ще се получат от рестриктивните мерки, които правителстовото приема", каза още той.
"Важно е да се разсрочи плащането на данъци. Трябва задължително да могат да работят фирми, които гарантират функционирането на държавата като транспортни фирми, строителни фирми, които изграждат неотложни обекти и др.", категоричен бе Терзиев.
Още от разговора вижте и във видеото:
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!