Борислав е от онези българи, за които думата „патриот“ и народни обичаи е мисия, която следва и спазва в живота си.

Особено внимание обръща на празника Богоявление (наричан още Йордановден). За него денят, в който Избраният „спасява“ кръста, а енергията на всички мъже, хванали се рамо до рамо на „леденото хоро“ носи дух и жажда за живот.

За обичая в този ден, за магията на духа и празничният триумф на искрената вяра и благоденствието, пред Vesti.bg, говори Борислав Радославов.

Борислав, кога за теб спазването на традициите се превърна в мисия, а не попада просто в графата „проформа“?

Официално „културната революция“ в Зверино, както обичам да я наричам, стартирахме със задружни сили на малки и големи родолюбци на 6 януари 2017 г. с първото мащабно отбелязване на Йордановден, възстановявайки традицията по спасяване на Богоявленския кръст. Предстои ни за седма поредна година, от онзи паметен за всички нас миг, да отбележим тържествено Кръщение Господне. Сега е време за надграждане. Но за да се стигне дотук, изминахме дълъг път на посещения на множество фолклорни събори и различни културни мероприятия, срещи и разговори със стотици хора, гледане на редица документални и игрални филми за славната българска история и християнството, за да може да дойде в крайна сметка и моментът за организационни и съзидателни действия.

Кой е любимият ти празник, свързан с традиция, която се спазва от дълги години в България?

Определено хайдушките възстановки са ми слабост. Като се започне от първата пушка на Априлското въстание в Копривщица, мине се през славните Шипченски боеве и битката при Сливница, и стигнем до чисто българския акт на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, и обявяването на Независимостта. Затова според мен е много важно да обръщаме много по-сериозно внимание на дати като 6 и 22 септември. Съединението и Независимостта, която идва чак през 1908 г., са сърцевината на Народното дело.

В родното ти Зверино изключително внимание се обръща на подготовката за Богоявление. Кога започва тя и какво включва?

Подготовката започва около месец по-рано. Заедно с активните момчета и момичета, работещи за каузата и в дух на разбирателство и взаимопомощ с институциите, очертаваме техническите параметри, бюджета, програмата и всичко необходимо, за да бъде празничният ден триумф на искрената вяра и благоденствието. На съвместните ни сбирки обсъждаме належащи въпроси от озвучаването на мероприятието и мерките за неговата безопасност до осигуряване на дърва за огъня, паркиране на колите, наличието на медицинска помощ и чисто църковната утвар, оформяне на водното пространство и т.н. Съществен е 5 януари - денят преди събитието. Тогава са финалните акорди на приготовленията - почистване на реката, слагане на знамена и обезопасяващи колчета с лента край водата и други съществени дейности.

Как протича празникът в самия ден, на 6 януари, когато отбелязваме Йордановден?

Момчетата, които влизат в ледените води на р. Златица, се събираме в Народно читалище "Факел 1926“ по ранни зори. Там върви подготовката - обличане на народните носии, увиване на поясите, както и подготовка на песните, които ще се пеят във водата по време на традиционното мъжко хоро. Мелодиите се изпяват няколко пъти с нашите приятели от “101 Каба гайди“, за да бъдат стиковани и юнаците да са подготвени.

Източник: Борислав Радославов, личен архив

В 8:30 ч. всички сме в храм „Св. Димитър“, където започва тържествената Света литургия. Час по-късно стартира литийното шествие към „Пръстените“ до устието на река Искър, като по време на него поднасяме венец и изразяваме своята почит и признателност пред паметника на гениалния поет-революционер Христо Ботев. На 6 януари честваме годишнина от рождението на Воеводата. Историята на четата на Ботев е неразривно свързана със Зверино – оцелели четници след гибелта на героя, предвождани от военния командир Никола Войновски, пристигат уморени и ранени в Зверино. Подпомогнати от местното население, бунтовниците преминават през буйните води на р. Искър и потъват в дебрите на Стара планина, съвсем близо до разположения в селото аскер, за да поемат към вечността.

В 10 ч. се извършва Велик Богоявленски водосвет и идва кулминацията – ритуалът по спасяването на Богоявленския кръст и традиционното „мъжко хоро“. След това празникът продължава с народно веселие и пъстри хора около огъня под съпровода на родопски гайди и песни.

Как завършва вечерта на този ден?

Традиционно за празника пристигат много хора от близо и далеч. Някои остават да пренощуват при свои близки и приятели, други избират по свой начин как да завършат деня. Нас, организаторите, ни чака работа по почистване и прибиране на знамена, артикули и т.н.

На този 6 януари в Зверино ще се включат като специални гости музикантите от „101 Каба гайди“. Разкажи за тяхната роля?

Тя е изключително важна за повдигане на духа. Само си представете да видите това мащабно литийно шествие, на което звучат гайдите. Да засвирят веднага след хващането на кръста и момчетата да запеят песните, хванати през рамо и оформяйки един голям кръг. А след това, наредени около огъня, да засвирят традиционните родопски китки, на които се хваща мало и голямо за ръка. Този магичен звук обединява дори непознати хора в тези смутни времена.

Гайдата ли е най-въздействащия музикален инструмент?

За мен – категорично да. Имаме си чудесна духова музика в Северозапада, която също се радва на голям интерес. Но засвирят ли гайдите, кожата настръхва и духът се извисява до неподозирани висоти.

Успявал ли си да извадиш кръста на Йордановден?

Все още не. Влизам в битката всяка година, но не съм успявал досега. Знаете ли - Кръстът отива при онзи, на когото му е писано. В един от случаите до мен беше мой изключително близък приятел, с когото сме израснали от деца. Точно преди отец Антон да хвърли разпятието във водата, Цеци се обърна към мен и ми каза – братленце, аз ще спася Кръста, усещам го. Така и стана. В друг случай друг мой много добър приятел – Емил, също беше до мен и каза, че усеща как той ще бъде Спасителят на кръста. За същия ден, навръх Йорданов, беше запазил час за кръщене на своя син Йордан. Емо хвана кръста пред погледа на своя наследник, който заедно с майка си Маринела бяха облечени в народни носии. По-късно следобeд Йордан бе кръстен в Черепишкия манастир.

По-малко от три месеца след като друг мой приятел – Стоян Петров, бе избран за кмет на Зверино, той също хвана кръста. И още един приятел с голямо сърце - Митко Ангелов, улови кръста на 6 януари 2022 г., а сега чака първо детенце с приятелката си. Неговата къща беше първата, на която с коледарската група гостувахме преди броени дни. Изобщо - има ли човек искрена вяра, мотивация и широко сърце, нещата просто се случват.

Какво се изиска за това – да си добър плувец, да издържаш на студ или да имаш късмет?

Тези три условия са по-скоро съпътстващи, но основното е да си Избраният. Просто Избраният спасява кръста. Когато Божието разпятие бе уловено от Стоян, той стартира сред последните и то от най-далечната страна на водата. След като няколко човека бяха близо, кръстът изплува изпод ръцете им и попадна при Тачо. Било е писано.

Източник: Борислав Радославов, личен архив

Какво символизира „мъжкото ледено хоро“, което през последните години стана много популярен ритуал на този ден в различни части на България?

Бихме могли да го възприемем като едно естествено продължение на ритуала по спасяване на Богоявленския кръст. Можем да потърсим корените му години назад във времето като израз на непреходната българска устойчивост, сила, издръжливост. Както кукерите гонят злите сили, така в ледените води сякаш се пречиства душата и тялото, а организмът остава защитен срещу болести. Разпространено е схващането, че който влезе в ледените води на Кръщение Господне, няма да боледува през годината.

Имаш син, той ще бъде ли с теб на този 6 януари в Зверино?

Да. Броени дни преди да навърши 5 години, Радослав ще влезе с мен във водата. Разбира се, върху раменете ми. Все още е много малък, има доста време докато влезе сам.

Източник: Борис Кръстев

В един свят на суета и наличие на социални мрежи как се възпитава един млад човек в познание и спазване на нашите традиции?

Точно с такива мероприятия. Да види и усети на живо тръпката и емоцията. Да му се запечата в съзнанието случващото се навръх подобни събития. Да бъде заедно със свои приятелчета, облечени в носии. Да виждат примера на техните родители, баби и дядовци. Едно време ние се молехме на родителите да излезем и играем, сега родителите се молят на децата да излязат навън и да оставят телефоните и таблетите.

Според поверието в нощта срещу Богоявление се сбъдват желания. Ти пожелаваш ли си нещо точно тогава и сбъдвало ли се е?

Това наистина е един много съкровен и интимен момент. Да, пожелавам си, поглеждайки към небето. Нека сме здрави всички, добри в делата и с любов към ближните. Дано се сбъдват занапред и трите.

Източник: Борислав Радославов, личен архив

Още от автора:

Българският Брад Пит: От Перник до Чикаго и обратно

Българските деца – как се хранят и колко се движат

Гастроентеролог: Така ще избегнете "есенното коремче"

Психолог за „опустяващото гнездо“: Не пречете на детето да бъде самостоятелно

Розовата къща: Наркозависими споделят обща съдба

Най-татуираната българка: След №100 спрях да ги броя

Войната по пътищата няма да спре, докато не изчезне чувството за безнаказаност

Адвокат Димитър Марковски: Истината винаги е само една и тя е на Господ​

Розалина Попова: Да влезеш „в кожата“ на Моника Белучи

Кога един човек се превръща в убиец?

Психолог: Не може да доведете детето и да кажете „Ето, ремонтирай го“

Психолог: Никога не поставяйте детето в тази ситуация

Абитуриентката Ани: Тъжните моменти в Дома за деца са много

Ива Русинова - красивото лице на дрифта

Какво пък разбират жените от футбол? Отговарят фенките

Виктория Георгиева: Хубаво е да имаме различни участници на „Евровизия“

Павел Хаджиев: Българските истории и постижения не свършват, стават все повече

От сърцето на Украйна: Кирило, който избра да остане в родния Киев

Какво искат мъжете? Отговаря бербер Кольо Георгиев

Александър Сано: Съхраниш ли се като човек, решетките не могат да ти отнемат свободата

Да бягаш с вятъра, без да чувстваш страх: Християн Христов от Sofia Riders

Певицата Катерина Бужинская: Избягах от Киев, брат ми отиде на фронта

Диана Димитрова от "Лъжите в нас": Никой не е само добър или лош

Една жена, жертва на насилие: Кристина разказва своята история

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Синдром на самозванеца: Какво представлява той, кой го получава и какво можем да направим по въпроса?

Синдром на самозванеца: Какво представлява той, кой го получава и какво можем да направим по въпроса?

Любопитно Преди 2 минути

Някога усещали ли сте, че не заслужавате успехите си – въпреки дипломите, усилията и похвалите?

<p>Когато законът мълчи, убиват невинни</p>

Колко мъртви американци са нужни, за да започнат демократите да се интересуват?

Свят Преди 11 минути

Демократите настояват, че имигрантите извършват по-малко престъпления от местните граждани, сякаш това е някакво утешение за семействата на жертвите

Брутални престъпления и масов глад: Ще се разцепи ли Судан

Брутални престъпления и масов глад: Ще се разцепи ли Судан

Свят Преди 8 часа

Борбата за власт в Судан кипи от вече две години насам и докара страната до огромна хуманитарна катастрофа

.

Индийският премиер се срещна с Джей Ди Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Свят Преди 8 часа

От обкръжението на Моди споменаха за „значителен напредък в преговорите“ по първата част на търговско споразумение

Путин

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Свят Преди 8 часа

Руският президент заяви, че Москва е отворена за всякакви мирни инициативи и очаква същото от Киев

Снимката е илюстративна

Доверието между Русия и САЩ трябва да бъде възстановено, заяви съветник на Кремъл

Свят Преди 9 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се обърна към Русия в опит да сложи край на тригодишната война в Украйна

,

Намалява броят на търсещите убежище в Австрия

Свят Преди 9 часа

Подадените 4 644 молби сочат намаление от 33 процента в сравнение с първите три месеца на предходната година

,

Камбаните на "Нотр Дам" прозвучаха 88 пъти за 88 години от живота на папа Франциск

Свят Преди 10 часа

Освен това Айфеловата кула ще бъде затворена тази вечер, за да се отдаде почит на папа Франциск

Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Хиляди се стекоха към Ватикана след новината за смъртта на папа Франциск

Свят Преди 10 часа

Тази вечер там ще има специална молитва

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина в памет на папа Франциск

Тръмп нареди знамената на САЩ да бъдат спуснати наполовина в памет на папа Франциск

Свят Преди 11 часа

Той определи папа Франциск като “добър човек”

Израел обеща да даде „мощен отговор“ на нападенията на йеменските хути

Израел обеща да даде „мощен отговор“ на нападенията на йеменските хути

Свят Преди 11 часа

„Всяка атака срещу нас няма да остане без отговор"

Почивката на морето ще ни излезе по-солена тази година

Почивката на морето ще ни излезе по-солена тази година

България Преди 12 часа

Покачването на цените няма да е драстично, твърдят хотелиери

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Свят Преди 12 часа

Бенямин Нетаняху се противопостави на началника на службата си за вътрешна сигурност Ронен Бар

,

Реакции от Западното полукълбо след кончината на папа Франциск

Свят Преди 13 часа

Редица лидери от Северна и Южна Америка изразиха своята скръб и изказаха съболезнования във връзка с кончината на папа Франциск

.

Ватиканът отменя церемонията за обявяването на първия светец милениал заради смъртта на папата

Свят Преди 14 часа

Италианецът Карло Акутис, починал от левкемия през 2006 г.