П ротест на границата с Гърция. На ГКПП "Кулата" търговци на зеленчуци изразяват недоволството си срещу наредба на Агенцията по храните, според която всеки търговец трябва да заплаща такса от 420 лева, колкото струва изследването на всяка партида внесени от Гърция плодове и зеленчуци, разказват в предаването "Здравей, България" по NOVA.
Хората твърдят, че няма как да издържат финансово на новата наредба, както и че транспортирането на стоката им се забавя много. Те настояват изискванията да бъдат отменени възможно най-бързо.
"Това вече не е проблем, тъй като беше обсъждано и всички искания на производителите бяха изпълнени моментално. От сряда насам се признават всички сертификати и всички изследвания, направени в лаборатории в Гърция. Няма никакъв проблем в това отношение, заяви д-р Михаил Бащавелов - директор на Областна дирекция по безопасност на храните – Благоевград (ОДБХ).
Изцяло нов закон слага ред при храните в България
"Резултатите от регулярните изследвания излизат за около 3 до 5 дни. Става въпрос за лабораторни практики. Всеки анализ изисква време за подготовка и провеждане. Някои от лабораториите предлагат и експресна услуга до 24 часа", заяви д-р Кремена Стоева – началник на отдел „Контрол на храните” в БАБХ.
Износът на продукти, свързани с COVID-19, само по разрешение на Ананиев
По думите ѝ заповедта е насочена само към някои от плодовете и зеленчуците, които са под засилен мониторинг.
Остра реакция срещу новата наредба има и от страна на производителите на плодове и зеленчуци. Те твърдят, че са подложени на системни проверки за това, че правилата трябва да се спазват от всички в бранша.
Картофи по 8 лева, какво става с цените
"Земеделските производители у нас също плащат такси за това дали в продукцията има пестициди и остатъчни продукти. Когато даваме проба за търговските вериги, плащаме по 650 лв. Не разбирам защо търговците протестират. Нека си плащат таксите, както е в цяла Европа", коментира Атанаска Бялкова, която е оранжериен производител.
"От четвъртък насам имаме неспокоен пазар при плодовете и зеленчуците. Има отделни проявления на свръхцени на пазара и това е вследствие на факта, че някои демонстративно не внасят, други нарочно задържат такива цени, а трети са по-алчни", заяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов в студиото на "Здравей, България".
Мамят ли ни търговците с цената и грамажа на стоките
Според него завишените цени в момента се дължат на нестабилността на пазара, предизвикана от вносителите, на по-малкия добив, както и на неприятните климатични условия.
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!