С лед инфарктен вот само с 2 гласа разлика оспорваният от България пакет „Мобилност” влиза за гласуване в сряда в Европейският парламент.
Като основна причина за провала на усилията да бъдат спрени новите регулации, които ще навредят силно на важния за страната транспортен сектор, е сочено отсъствието на трима български евродепутати - Неджми Али, Светослав Малинов и Николай Бареков, съобщава NOVA.
Транспортният министър Росен Желязков, както и техните колеги заявиха, че са „бесни” от провала на българската позиция при гласуването, в което поддръжниците на т. нар. пакет „Макрон” надделяха със 156 срещу 154 гласа.
„Полетът София-Франкфурт закъсня с 1 час. Не можах да го сменя. Бях поръчал кола с идеята той да кацне в 3.00 часа и аз да се придвижа до 5 и нещо”, обясни Светослав Малинов отсъствието си от залата.
„Оставих този пакет да мине, за да видят българските транспортни босове, че не може техните работници в XXI век да живеят 90 дни в годината в кабината и да ползват тоалетните на бензиностанциите”, заяви от своя страна Николай Бареков.
Преди това останалите български евродепутати направиха всичко възможно да забавят приемането на новите регулации с цел окончателното гласуване да бъде отложено след европейските избори през май. Те вкараха над 1 500 поправки с текстовете.
Дори преводът на документите не готов и не е ясно как ще бъдат гласувани законодателните промени в сряда.
Министърът на транспорта Росен Желязков коментира, че евродепутатите сами определят дневния си ред. Той добави, че са отсъствали също румънски и литовски евродепутати, а Румъния и Литва в случая подкрепят българската позиция. Все пак Желязков подчерта, че 17-те български евродепутати са били достатъчни, за да спрат пакета „Макрон”.
„Всеки член на Европейския парламент трябва да се организира, така че да бъде свободен и да бъде на навреме на заседание. Нашата делегация можеше да промени решението. Затова ме е яд. Не се е очаквало, че проблеми с трафика ще доведат до закъснението на евродепутати”, посочи министърът на транспорта. „Вчера Петър Курумбашев ми се обади и ми каза, че самолетът, в който са пътували 7 от представителите ни, е задържан на нашето летище заради трафика във Франкфурт. Осигурихме бърза писта, за да може той да кацне навреме”.
В сряда се очаква около 600 български превозвачи да протестират пред Европейския парламент в Страсбург. Има разрешение за камион, който ще бъде използван за трибуна.
Борисов предаде българските превозвачи, Борисов предаде българските граждани. И това ще стане ясно само след няколко седмици, когато законът бъде гласуван и на второ четене. Това каза на пресконференция зам.-председателят на БСП Георги Свиленски, който коментира предстоящия протест на превозвачите ни срещу пакета „Мобилност“.
„Има една възможност Борисов да покаже, че наистина е загрижен за българските превозвачи - ако до края на деня се свърже с председателя на ЕП Антонио Таяни и го убеди да оттегли пакета „Мобилност“ от дневния ред за утре. Единственият, който може да оттегли тази точка от утрешната сесия, е Таяни. Доколкото знам са от една партия. Би трябвало, ако ЕНП е загрижена за страните, засегнати от пакета „Макрон“, точката утре да не я видим в дневния ред“, заяви той.
Свиленски каза още, че по темата пакет „Мобилност“ БСП е последователна от 2017 година, когато този въпрос е поставен.
„Винаги сме защитавали и отстоявали правата на тези български граждани. Не така стоят нещата с колегите от ГЕРБ и от ЕНП. „Вчера 6 делегации от ЕНП - Германия, Италия, Испания, Чехия, Словакия, Люксембург, са внесли писмо темата да бъде гледана още утре на заседанието на ЕП. В България и ГЕРБ, и ЕНП говорят едно, а в Европа вършат друго“, подчерта той и добави, че те са с българските превозвачи.
Той обяви, че утре ще има протест в Страсбург и София.
„Народните представители от БСП Димитър Данчев и Манол Генов ще вземат участие в протеста в Страсбург, а тези които не заминат, ще бъдат на протеста на превозвачите в София. Исканията на превозвачите ни са справедливи и трябва да бъдат отстоявани не само на думи, а и на дела“, заяви Свиленски и добави, че има подписка от 110 евродепутати, които искат случая с пакета „Макрон“ да бъде внесен в Конституционната комисия на ЕП, тъй като досега в историята няма такъв случай с толкова неясноти, предложения и проблемни текстове.
„Апелираме докато Конституционната комисия не се произнесе, пакетът да не се гледа“, каза още той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!