С пециализираната прокуратура започва проверка на сделката за продажба на ТЕЦ "Варна", който в момента е мажоритарна собственост на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, съобщи говорителят на Софийската градска прокуратура Антоанета Панчева за в. "Сега".
Ахмед Доган стана мажоритарен собственик на ТЕЦ "Варна"
Сигналът за нея бе подаден от член на Сената на парламента на Чехия Лукаш Вегентнехт. В края на 2019 година той сезира СГП за "общи стопански престъпления" на продавача и купувача на ТЕЦ "Варна". В края на 2017 г. дружеството беше придобито от бившия транспортен министър в кабинета "Орешарски" Данаил Папазов. През септември 2018 г. Ахмед Доган придоби 70% от ТЕЦ-а срещу 3600 лв.
Мустафа Карадайъ: ДПС сме най-подготвените за участие във властта
"Преписката е изпратена в спецпрокуратурата", коментира още Антоанета Панчева.
Според чешкия сенатор сделката между държавната енергийна компания "ЧЕЗ груп" и Папазов преди две години е извършена на много по-ниска цена от реалната.
Спират принудително изгарянето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол"
"Имаме много доказателства в подкрепа на нашата позиция, че продажбата на топлофикацията носи на чешкия данъкоплатец финансова загуба от около 1 млрд. чешки крони (40 млн. евро)", твърди Вегентнехт.
Домусчиев за скъпия ток: Енергийна мафия в България, дано прокуратурата порови
По думите му ръководството на ЧЕЗ обяснило ниската продажна цена на ТЕЦ "Варна" с ниската ефективност на централата. Били открити обаче много документи, сочещи обратното.
"Искаме да проверим как стоят нещата от българска страна", уточни Лукаш Вегентнехт.
ТЕЦ "Варна"
Топлоелектрическата централа край Варна има шест генерационни блока с обща инсталирана мощ 1260 MW. Проектирана е да работи на вносни антрацитни въглища, което я прави неизползваема при влизането в сила на европейските екологични стандарти заради емисиите вредни газове, отделяни при горенето.
Чешката енергийна компания придоби ТЕЦ-а през 2006 г. след приватизацията на електроразпределителните дружества в България, като тогава плати 206 млн. евро за нея. Оттогава мениджърите на CEZ периодично са изтъквали, че обектът във Варна е икономически неизгоден, тъй като не е способен да възвърне необходимите инвестиции в очистващи инсталации. Вариант за експлоатация е ТЕЦ-ът да превключи от въглища на газ, което изисква инвестиция в подмяна на горивните инсталации, но той бе отхвърлен заради невъзможността да се гарантират доставките на природен газ.
Въпреки тъжните констатации за потенциала на ТЕЦ-а на бившия собственик новият успява бързо да я съживи и от 20 служители в края на 2017 г. към юни 2018 г. в нея вече работят 168 души. Възраждането идва основно благодарение на подаръци от държавата и без реално да произвежда ток.
Това стана чрез студения резерв - мощности, които не работят, но получават пари от държавния Електроенергиен системен оператор (ЕСО), за да стоят в готовност и при необходимост да бъдат активирани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!