З а първи път български град става част от инициативата "Европейска столица на културата".
Културното събитие е едно начало на промяната на града, която ще продължи още десетки години, коментира кметът на Пловдив Иван Тотев.
В центъра на Пловдив вече се издига 30-метрова кула, която ще се превърне в сцена на откриването на проекта "Пловдив - Европейска столица на културата 2019".
Очаква се над 50 000 гости да присъстват на официалното откриване, а над 500 ще са събитията, които още от сега организаторите са включили в културния календар.
Пловдив и Матера - европейски столици на културата
Със спектакъла "Ние сме всички цветове" на 12 януари, когато ще се състои официалното откриване, ще пресъздадем и ще напишем на голямата сцена "заедно" на български и английски - #заедно#together и казваме ние
заедно можем да създадем един по-хубав свят,
каза Гина Кафеджиян, зам.-директор на фондация "Пловдив 2019", за БТА. Според Гина Кафеджиян Пловдив е най-подходящият град да се направи това послание, защото има богатия опит с различни малцинства и с различни етнически групи, които са тук, има различните обичаи. И те, допълва тя, ще бъдат видени на сцената. От тази сцена и от прекрасната кула, която се изгради, казваме - светлината, цветовете и ние заедно можем да създадем един по-хубав свят, обясни Кафеджиян.
В продължение на година Пловдив ще отгръща страниците на летописна книга, побрала историята му от древността до днес и макар корените му да отвеждат осем хилядолетия назад, градът ще разказва за отминали събития, увековечени традиции и предаващ се чрез поколенията дух с поглед, отправен в бъдещето, категорична е Гина Кафеджиян.
Самата програма на 12 януари е компилация от визуални, танцови и соло изпълнения. Ще могат да се видят актьори, които тепърва завършват своето обучение, танцьори, които тепърва започват своята професионална кариера, ще се видят професионалисти от фолклорен ансамбъл, които ще бъдат в ново амплоа - ще представят съвременен танц, ще излязат познати и обичани български фолклорни изпълнители, които ще подновят посланието към Космоса. Артисти, които взимайки Орфей, неговата притча и умение, ще се опитат чрез съвременните технологии - с лазерни арфи, да го препратят към Европа и света.
Спектакълът започва с магията на Теодосий Спасов и завършва с магията на Валя Балканска
и електронния изпълнител Шилер. Така, твърди Кафеджиян, се свързваме с Европа, свързваме се и с Космоса. Ще можем да видим музикантите от квартет "Интро", да се насладим на майсторството на 23-ма актьори на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив, единствена на Балканския полуостров, да се насладим на 200 изпълнители на кукерски танци от Карлово и региона, ще има гайдари, които безспорно ще покажат магията на този звук.
Българският композитор Христо Намлиев, заедно със свой германски колега, са създали изцяло нова музикална творба, която ще бъде изпълнена от симфоничен оркестър и народни изпълнители. На сцената ще излязат 200 хористи, представители на всички големи и по-малки хорове на Пловдив, сред които - на Държавна опера - Пловдив, на "Хора на момчетата", Хор "Детска китка", които също ще изпълнят специална композиция.
Над 1500 участници от България и чужбина ще се качат на сцената,
пресъздавайки цветна метафора на всички основни теми от програмата с изразните средства на музиката, танца и светлината. Посланието на спектакъла е разпределено хоризонтално и вертикално на самата кула-сцена. На първите платформи, които са на 3 метра височина, ще се състоят груповите изпълнения, там ще бъдат 1000 граждани на Пловдив, хоровете, кукерите, с които ще се закрие спектакъла.
Нагоре по етажите, на различните нива, от общо шест, пет ще се използват за живо изпълнение, там ще се състои участието на танцьорите, на актьорите, на музикалните изпълнители и на солистите. Едно специално участие на актьори ще има на четири вишки, които ще бъдат разположени сред публиката и които ще се движат над главите на хората, слизайки по-близо до тях, издигайки се във вертикал.
Цялата програма на уикенда /11- 13 януари/ съдържа събития, които започват с откриването на специалната изложба в Тютюневия град "Дим. Истории за тютюна", която представя един сериозен отрязък от историята на Пловдив. На 12 януари ще бъде открита още една уникална изложба, посветена на 30-годишнината от падането на Берлинската стена - пътуваща изложба, която започва своето "турне" от Пловдив и която включва истински експонати от самата стена. Веднага след това пристигат 356 музиканти от италианския град Матера, който е Европейска столица на културата за 2019 година заедно с Пловдив. Те ще се присъединят към програмата на голямата сцена с живи изпълнения по улиците на града.
Сцената обхваща булевард "Цар Борис Трети Обединител" в отсечката от подножието на Античния театър почти до хотел "Тримонциум", по средата е 30-метровата кула с видимост от 360 градуса. Цялата програма ще се излъчва на огромни екрани заедно с кадри от града, които ще се виждат от всички посоки. Всеки един от подиумите, които са в посоки юг и север, е дълъг по 125 метра. На финала дронове ще нарисуват красиви картини върху нощното небе, от което ще се посипят фойерверки и ще осветят пътя на новата културна столица на Европа.
Около внушителната кула ще има 23 пропускателни пункта. Няма да се допускат хора във видимо нетрезво състояние или носещи обемни багажи, каза в ефира на "Здравей, България" изпълнителният директор на фондация „Пловдив 2019” Кирил Вълчев. В името на комфорта на присъстващите ще бъдат раздавани одеяла и шалове с логото на Европейската столица на културата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитна информация от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!