П рез последните години се наблюдава опасна мода сред тийнейдъжирите у нас – екстремни селфита. За жалост обаче често опитите да запечатат снимки на опасни места, завършват фатално за младежите. Последният такъв случай е от нощта на петък срещу събота. 19-годишно момче беше ударено от волтова дъга, докато опитва да си направи селфи на железопътен мост в столичния квартал „Дружба”.
Младеж загина в София заради опасно селфи
„Три са възможните опции да събереш лайк
– да покажеш лукс и статус, да направиш изключително добра снимка и третото – да направиш нещо рисково. Явно това момче не е успяло да влезе в първите две категории. Далеч съм обаче от идеята за екстремно селфи, защото на това тъмно място през нощта не знам дали е щяло да стане хубава снимка”, каза психологът Младен Владимиров пред NOVA.
Според него е необходима дискусия всоциалните мрежи Фейсбук и Инстаграм, както и филтър в социалните мрежи за подобни екстремни снимки, които да бъдат сваляни.
Млада жена и трима роднини загинаха при опит за селфи
Владимиров смята още, че в училищата трябва да започне да се говори за рисковете в интернет.
„То не трябва да е епизодично, в час на класа веднъж. Трябва да изградим нов тип култура по отношение на децата”, посочи психологът.
Темата с опасните селфита коментира и екстремният фотограф Стратимир Георгиев. „Има моменти, в които гониш адреналин. Аз лично съм спокоен на такива места и ми харесва да съм там и да наблюдавам неща, които много не могат. Причината за снимките, които правя е да покажа и пресъздам самата атмосфера”, сподели той.
Какво би казал Фройд за селфито?
Психологът обаче беше категоричен, че
екстремната фотография не е спорт, а нещо опасно.
„Съветвам всички млади хора да докладват такъв тип снимки, защото иначе това се мултиплицира”, заключи Владимиров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!