Г лавният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев успокои, че няма опасност от бактериална инфекция от водата по водопроводите в Перник.
„Няма опасност от бактериална инфекция от ешерихия коли в Перник. Рискът вече е сведен до минимум. Така или иначе, нещата са се случили още на 23-ти. Водата е спряна за използване, населението е предупредено, осигурена е вода от водоноски. Самите хора по-рядко използват вода от водопроводната мрежа. Благодарение на това е ограничен броят на засегнатите”, каза за „Здравей, България” д-р Кунчев.
Икономическа полиция проверява кой е източил водата в Перник
"В момента само трима души са в инфекциозно отделение. Те са много добре, задържаме ги за наблюдение. Трима-четирима души са потърсили спешна помощ без да бъдат хоспитализирани”, каза още той.
Д-р Кунчев не очаква нови случаи на заразени, тъй като мястото на замърсяване вече е обработено.
Пускат Владайски канал към Перник
Проблемът с недостига на вода коментира днес в студиото на "Здравей, България" и министърът на икономиката Емил Караниколов. "В Перник има драстични проблеми. Всеки ден се сблъскваме с нови неща”, каза той. В четвъртък премиерът Бойко Борисов и министър Караниколов бяха на място в Перник, за да инспектират ситуацията с водата.
"Проблемът в Перник не е само канализацията, не са само довеждащите води, не са само течовете или евентуалните кражби, които трябва да се докажат. Проблемите с водите в Перник са в цялата система. Те започват още от водопотока, който идва от язовир „Студена”. Той е едно уникално съоръжение, което безспорно трябва да го има, но може би не е довършено”, каза Караниколов.
„Не са довършени анализите за други води освен водопотока от Витоша, река Струма и още няколко по-малки реки, които са доста по-пълноводни пролетта, но не и зимата. Разбирам, че досега винаги се е разчитало на това на Витоша да има 2 метра сняг и ако това не се случи, този язовир ще има проблеми”, посочи той. „Затова една от първите ни задачи е да осигурим необходимия дебит вода, за да може Перник да живее нормално”, заяви Караниколов.
Според него другият проблем на Перник е пречиствателната станция там. „За съжаление новата станция, която е нова от 1976 г. не е довършена или поне не е проектирана както трябва и сега, когато правим прочистване на водата, която да се пусне към Перник, се губят големи количества вода, които се изхвърлят в реката”, посочи Емил Караниколов.
„Вече има експерти, които са на терен и проверяват възможността тази вода да не се изхвърля в реката, а да я връщаме в язовира и тя да минава през още едно пречистване. Така се надяваме да спестим около 30 литра на секунда”, допълни той.
Вижте целия разговор във видеото:
Образувани са досъдебни производства в Специализираната прокуратура и в Окръжна прокуратура – Перник, съобщиха от Прокуратурата. Разследването, наблюдавано от прокурор от СП, се води срещу длъжностни лица от общинската и областната администрация, за това, че в периода 2017 – ноември 2019 г. не са положили достатъчно грижи, съответно за водопреносната и водоснабдителната мрежа в Община Перник, и за стопанисването на водния ресурс в яз. Студена. От това са настъпили значителни вредни последици. Разследването се води за безстопанственост.
В хода на досъдебното производство следва да се изясни кога е бил достигнат критичния минимум на водата на яз. Студена; имало ли е и какви водни загуби в периода 2017 – 2019 г., дължащи се на амортизирани експлоатационни съоръжения; извършвани ли са метеорологични, хидрологични и воднобалансови оценки на язовира и ако да – кога. Ще се проверят разрешителните за водовземането и ползването на водите от яз. Студена, дали са пренасочвани водни ресурси към други населени места и промишлени потребители , както и дали е имало незаконосъобразно разходване. Предмет на разследване са действия или бездействия на длъжностни лица във „ВиК-Перник“ ООД, Община Перник, Областна администрация и Басейнова дирекция-Западнобеломорски басейн в Благоевград.
В ОП – Перник се води досъдебно производство за действия или бездействия на длъжностни лица от „ВиК – Перник“ ООД по чл. 219, ал. 1 от НК (за безстопанственост). Разследването се води от екип от прокурори от ОП – Перник и служители на ОДМВР – Перник. Извършват се интензивни процесуално – следствени действия на място, разпитват се свидетели. В хода на разследването следва да се изяснят и евентуални данни за нарушаване на целостта на хидротехническо съоръжение от Паракарийския деривационен (воден) канал в местността „Кокалов егрек), където е отклонявана вода за с. Ярлово, Община Самоков.
По разпореждане на главния прокурор Иван Гешев разследванията са взети на специален надзор. Надзорът ще се извършва лично от прокурор от Отдел „Специализиран“ във ВКП.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!