С туденият резерв се превърна в най-важната тема в енергетиката. Изписа се и се изговори толкова много, но никой не даде ясен и еднозначен отговор на фундаменталните въпроси:
Защо е толкова важен студеният резерв в българската енергетика? Защо не можем без него? Защо електроенергийната ни система е толкова уязвима?
Отговорът е прост:
Защото масово се топлим на ток, а развита Европа ползва газ!
Графиката долу показва сравнението между България от една страна и средното за ЕС, Германия и Румъния, от друга. Данните са красноречиви - никъде другаде електроенергията не е толкова потребявана...
НС подкрепи "Марица Изток II" да поеме "студения резерв"
Пиковото потребление на ток в България през лятото рядко надхвърля 5000 МВ. През студените зимни вечери обаче често достига над 7500 МВ. Над 90% от тази огромна разлика е в отоплението.
Това са 2500 МВ, за които 9 месеца няма работа, но в определени моменти през зимата трябва да дойдат от някъде. На слънцето и вятърът не може да се разчита - те излизат в платен отпуск, когато си поискат. Значима част идва от големите ВЕЦ, но в сушави години и те не могат да дават много. Можем да внасяме, но ако има кой да ни продаде, а това не е гарантирано, защото България е големият нетен износител на Балканите. Затова лигнитните ни ТЕЦ са критични през зимата и само те могат да осигурят въпросния резерв.
Отоплението на ток е фундаментален проблем за енергийната система на България – колкото повече хора разчитат на нея, толкова по-голямо е натоварването й в студените месеци през зимата. Точно това налага поддържането на огромен и скъп студен резерв, който често храни енергийната мафия. Освен това зависимостта на домакинствата от евтин ток силно натоварва индустрията ни. Вместо да става по-конкурентна, да произвежда повече и да плаща по-високи заплати, индустрията субсидира цената на тока. Силната зависимост от тока за отопление означава, че цената му е политически недосегаема... както добре помним от събитията през 2013 г.
Борисов към Петкова: Сваляш студения резерв
АИКБ с позиция относно т.н. "студен резерв"
И накрая, добрата новина:
Природният газ вече е евтин и източниците ни на доставки са все повече!
Остава само да се инвестира в магистрални газовпроводи до всички населени места и масова газификация... и проблемът със студения резерв естествено ще се реши в голяма степен.
Само тогава ще можем да си позволим спокойно да затворим няколко стари въглищни ТЕЦ-а и да направим реални стъпки към мечтаните цели на Зелената сделка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!