С лед като България обяви извънредно положение заради коронавируса, консумацията на горива спадна с повече от 40% в големите градове и по магистралните пътища, и близо 80% в малките селища. Ситуацията създава и сериозни напрежение с цените на горивата.
Това коментира пред БГНЕС говорителят на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива Симо Симов.
ВАП сезира КЗК за разликата между световната цена на петрола и на бензина у нас
Бензиностанциите по големите вериги са заредени преди повече от двайсет дни. Заради липсата на потребление те не могат да свалят цените, което предизвиква доста остро недоволство в обществото. Освен това Прокуратурата е сезирала Комисията за зашита на конкуренцията защо цените не са свалени.
„Когато си купил нещо на много висока цена, не можеш да го продаваш на загуба, защото Законът за ДДС ти забранява да работиш на загуба”, посочи Симов.
Така цените на бензина в България са се понижили средно с 15% през последния месец, докато петролът на световните пазари поевтиня с 56%.
В по-малките населени места, с по-ниска консумация, бензиностанциите са по-гъвкави и успяха да продадат закупените на по-високи цени горива, тъй като наличностите им са по-малко. Така при едни търговци цените падат, а при други не.
Covid-19 нанася съкрушителни удари на авто индустрията
Според Симов динамиката на цените на световния пазар прави непредсказуем и българския.
„Ако в най-скоро време пазарът на горива не се успокои, държавата ще загуби много от вноските за ДДС”.
В България акцизът за бензина е 710 лв. за 1000 литра, а за дизела е 646 лв., колко са минималните ставки в ЕС.
„Тези суми не мърдат, без значение колко е цената на нефта на пазара. Така че не можем да очакваме кой знае колко драстично поевтиняване докато не се увеличи потреблението и не се изчерпят скъпите горива в рафинерията”, обясни Симо Симов.
Асоциацията не е водила разговор с държавата за оказване на финансова подкрепа. Търговците на горива смятат, че управляващите имат в момента далеч по-приоритетни сектори в икономиката в сравнение с петролния бизнес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!