Д нес Дейвид Камерън, премиерът на Великобритания и един от най-влиятелните европейските лидери идва в България, за да разговаря с българския си колега Бойко Борисов.
Борисов трябва да внимава, защото може да се озове в доста сложна ситуация, взимайки без да иска страна в борбата за надмощие на върха в Европа.
Официалната причина за визитата са предложените от Великобритания „реформи” в Европейския съюз, миграционният натиск и сигурността на външните граници на общността.
Истината обаче е, че Камерън си търси съюзници, за да принуди лидерите на ЕС да приемат редица британски искания на срещата на върха в Брюксел след две седмици.
Първият, към когото ще се обърне, е Бойко Борисов. В Европа българският премиер има репутацията на склонен към отстъпки човек, точно обратната на тази, която поддържа в България. Ето защо решението на Камерън да стартира обиколката си от нашата страна въобще не е случайно, нито пък се дължи на геостратегическото ѝ положение.
Ако Брюксел приеме британската сделка, това ще даде възможност най-рано през април следващата година Камерън да организира референдум за оставането на Великобритания в ЕС.
В момента социологическите проучвания показват, че такъв ход би бил твърде рисков. Англичаните са уплашени от бежанския наплив към Европа и са склонни да затворят границите си, дори това да означава, че вече няма да са част от ЕС.
Председателят на Европейския съвет, Доналд Туск, предупреди пред „Гардиън”, че постигането на споразумение за британските искания ще бъде „много, много трудно” и настоя Камерън да му представи ново предложение за промени в регулациите на общността до дни, ако желае споразумение преди края на годината. Британската позиция обаче е, че исканията вече са представени и до голяма степен не подлежат на дискусия.
От своя страна Камрън е заявил, според източник от Европейската комисия, цитиран от „Дейли Мейл”, че „рискът от провал е изключително голям” и ако ЕС не отстъпи той самият може да подкрепи излизането на Великобритания от общността. Това е станало на последната среща на високо равнище между европейските лидери.
Времето е от ключово значение, тъй като промените в регулациите на ЕС трябва да изпреварят следващата бежанска вълна и референдума за оставане на Великобритания в общността.
„Нещото, което Европа трябва да разбере, е, че това всъщност не е списък с искания, които очакваме да бъдат отчасти изпълнени след процес на преговори. Бихме могли да преговаряме за някои от тях, но в основата си те са необходимото, за да спечелим референдума,” коментира британски дипломат пред „Телеграф”
В Европа обаче изглежда не са разбрали посланието. „Ако разбирам добре намеренията на Камерън, той се нуждае от честни и отговорни декларации от всички страни-членки, че те са готови да се променят някои правила, както той очаква”, посочи Туск пред „Гардиън”. Според него „не говорим за правни действия и процедури. Невъзможно е да се подготви цялата правна процедура преди референдума”.
Исканията на Камерън се съдържат в писмо от 6 страници, изпратено до Туск миналия месец.
Премиерът на Великобритания настоява всички по-нататъшни реформи в ЕС и еврозоната, да се правят с оглед на независимостта на паунда и на британския бизнес и данъкоплатци. Също така иска дерегулации и либерализиране на единия пазар. Камерън желае ЕС да декларира, че няма да се меси в британското право и политика.
Най-спорните точки обаче засягат въпроса с миграцията. Камерън настоява за ограничаване на правото на свободно движение на хора за новите страни-членки на ЕС, чиито икономики изостават от тази на общността.
Също така, според британския премиер, преди да започнат да получават социални облаги и помощи във Великобритания, гражданите на ЕС трябва да живеят и работят в страната поне 4 години. Последното искане срещна незабавна реакция на неодобрение от почти всички държавни лидери в общността.
Референдумът за оставане на Великобритания в ЕС беше едно от предизборните обещания на Камерън през миналата година. Въпросът на допитването ще бъде: „Трябва ли Обединеното кралство да остане член на Европейския съюз или да напусне Европейския съюз?”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!