С лед няколко дни с пролетно време и температури над 20 градуса, страната се събуди в зимен пейзаж. Сняг заваля в много райони на България в понеделник, а температурите паднаха рязко. Заедно с резкия студ, мнозина се оплакаха от главоболие, болки в ставите и внезапна отпадналост.
Лудо време за Цветница и Великден – от -5 до 30 градуса
Специалистите обясняват, че тялото реагира чувствително на подобни промени – особено когато те настъпят в рамките на часове.
Главоболието и атмосферното налягане
Рязката смяна на времето почти винаги е придружена от промени в атмосферното налягане. При преминаване на студен фронт налягането се понижава, което може да повлияе на съдовете в мозъка. Това води до разширяване или свиване на кръвоносните съдове – основен механизъм при главоболие, особено при хора, страдащи от мигрена.
Пролет в пауза: Новата седмица започва със студ, сняг и дъжд
Студът влияе на ставите и мускулите
Ниските температури предизвикват свиване на мускулите и ограничаване на подвижността. При студ се увеличава вискозитетът на ставната течност, което прави движенията по-трудни и болезнени – особено за хора с хронични ставни заболявания. Много от тях усещат на практика всяка температурна амплитуда.
Мрачно време = спад в настроението
Освен физическите симптоми, спадът в температурите и липсата на слънце влияят и на психиката. Причината – по-ниските нива на серотонин, известен като „хормона на щастието“, чиято продукция се стимулира от светлината. Резултатът – усещане за тъга, умора и липса на мотивация.
Какво можем да направим?
Лекари съветват при подобни резки промени да се обърне внимание на облеклото, храненето и съня. Топли дрехи, редовна лека физическа активност и прием на достатъчно течности могат да намалят негативните ефекти. За хората с хронични заболявания е важно да следят симптомите си и да се консултират със специалист при необходимост.