С лед данни на Регионалното министерство става ясно, че 1,2 милион жилища в България пустеят. В същото време по-голямата част от младите семейства не могат да си позволят собствен дом.
Властите вече работят по нови мерки срещу обезлюдяването на жилища.
В България вече има над 1,2 милиона необитаеми жилища
Въпросът обаче е какви са причините. Според социалния антрополог Харалан Александров социалните такива са много, но икономическите причини за това явление са по-интересните.
"Две са фундаменталните икономически причини 1,2 милион жилища у нас да пустеят. Първата е, че строителството продължава, а населението намалява", отговори пред Nova изпълнителният директор на фирма за недвижими имоти Георги Павлов.
По думите му пазарът се определя от търсенето, предлагането на жилища пък е свързано с пазара на финансовите инструменти за финансиране. Възможността на българина да инвестира своето богатство е в две направления - в жилища или в депозити. Когато обаче банковите депозити не ти носят никаква доходност, съвсем приемливо е и жилищата да не го правят", обясни експертът.
Като втора страна на проблема Павлов посочи данъчната политика.
Тя е такава, отбеляза той, че имаме високи данъци при продажба и много ниски при държане на имота. Държавата ти казва – много е скъпо да продадеш и е много евтино да задържиш един имот. "Така че този резултат е съвсем логичен". обобщи той.
Според статистиката на Регионалното министерство 30% от младите хора не могат да си купят жилище, нито пък да наемат такова.
Логично последва въпросът каква е причината за това, като според Харалан Александров обществото, макар и замогнало се, продължава да е по-традиционно.
"След комунизма изразът на свободата беше да си имаш къща или апартамент. По психологически и финансови причини се свръхинвестира в строителство. В нашата народопсихология продължава да е застъпен фамилизмът, който предполага, че децата живеят с родителите си и стават автономни, чак когато им купят жилище", обясни антропологът.
От което пък става ясно, че е изключително важно да имаш къща и затова има огромен процент собственици у нас.
Обаче ако наистина има толкова много празни имоти, презастрояване и търсене, защо тогава цените на жилищата вървят нагоре?
"Това се случва защото имотите, които могат да се продадат – не се продават" - отговори изпълнителният директор Георги Павлов.
Пазарът на финансови инструменти у нас предлага много по-малко възможности. България няма реално действащ фондов пазар, нито такъв на облигации. Не съществува и възможност за инвестиране заедно с други хора в частен бизнес, където да се чувстваш сигурен за своите пари, а сигурността за българина е много важна", заключи Павлов.
Вижте още:
Ще спрат ли руснаците да купуват имоти у нас
Балон на имотите и други скрити кризи в България
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!