Европейската комисия одобри вписването на българската „Пастърма говежда“ в Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер.
Това стана по време на заседание на Комитета по политика по качество на земеделски продукти, което се състоя в Брюксел, Белгия, съобщиха от МЗХ. „Пастърма говежда“ има специфични характеристики и се произвежда по традиционен начин.
При подаване на заявлението за регистрация на наименованието България защитава само „Пастърма говежда“ в неговата цялост. Понятието „пастърма“ ще може да продължи да бъде използвано в целия Европейски съюз, при условие, че се спазват приложимите принципи и правила на правния ред на Съюза.
Към края на 2015 година страната ни има вписани общо 74 защитени наименования,
като 6 от тях са на земеделски продукти, 55 са на вина и 13 на спиртни напитки.
Първият земеделски продукт, вписан в регистъра, е „Горнооряховският суджук”, следван от „Българското розово масло”. През 2014 г. бяха вписани и три вида храни с традиционно специфичен характер – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска” и „Роле Трапезица”. В регистъра бе включен и „Кайсерован врат Тракия” като храна с традиционно специфичен характер.
Откакто суджукът е защитен, около 180 фирми вече не могат да го произвеждат. Контролът на качеството на суджука се следи от италианска одиторска фирма и БАБХ. Право да произвеждат "Горнооряховски суджук" тогава получиха само три фирми.
В процедура по регистрация е и "Троянска луканка".
Процедурата отнема години, като за пример може да послужи, че на Гърция са й били нужни 20 години, за да защити сирене "Фета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!