П ропадна заседанието на парламентарната комисия по казуса с БНР заради липса на двама от общо 5 членове.
Днес депутатите трябваше да изслушат членовете на Съвета за електронни медии и ръководството на Комисията за регулиране на съобщенията.
Временната комисия за БНР не се е събирала от 10 октомври, когато беше изслушан главният прокурор Сотир Цацаров.
Прокуратурата: Има данни за престъпление при спирането на „Хоризонт“
Пред събралите се трима членове на комисията и медии председателят на СЕМ София Владимирова заяви, че е донесла цялата документация, с която разполага регулаторът по случая. Утре ще бъде входирана официално от СЕМ и КРС документацията в деловодството на парламента.
СЕМ ще предостави на депутатите мониторинг и записи по повод спирането на сигнала на програма "Хоризонт". Обхватът на проучването започва от началото на юли до 26 септември. Това е периодът от началото на мандата на бившия вече генерален директор на БНР Светослав Костов до началото на предизборната кампания, обясни председателят на СЕМ София Владимирова.
"Предоставихме папка с всички становища, жалби, искания и позиции и протоколи, свързани с казуса БНР, за да може народните представители в тази комисия да придобият представа за цялостната картина "за" и "против" исканата оставка".
Председателят на комисията, която разглежда казуса с БНР - Тома Биков, заяви за БГНЕС, че имат готовност да се съберат още другия четвъртък. В случай, че има заседание на комисията по култура, която също се помещава в залата, следващото заседание може да се проведе след 2 седмици.
"На днешното заседание лично аз очаквах да чуя повече за техните действия по казуса. Имах желание да ги попитам и ще го направя на следващото заседание, доколко законовата рамка е била проблем в този случай. Ако имат такива проблеми - да кажат мнението си, за да можем да направим и ние изводите си като членове на законодателната власт", обясни Биков.
На 13 септември сигналът на "Хоризонт" бе спрян безпрецедентно за близо 5 часа. От СЕМ дадоха едноседмичен срок на генералния директор Светослав Костов да подаде оставка, но той отказа.
В крайна сметка регулаторът реши да прекрати едностранно неговия мандат и определи за временно изпълняващ длъжността Антон Митов. От своя страна уволненият директор обяви, че ще си потърси правата в съда. СЕМ пък обяви нов конкурс за поста, който трябва да бъде избран на 22 януари.
Протест пред БНР в защита на директора
СЕМ поиска оставката на шефа на БНР
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!