Това каза пред БНР унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер, който днес представи приоритетите в своята област пред Европейския парламент.
Пинтер не се ангажира с никакви дати и срокове пред евродепутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, където той отново обясни, че страната му подкрепя приемането на България и Румъния, но когато изпълнят критериите.
"Очевидно е, че според оценката на експертите,
България засега не изпълнява изискванията за границата си с Турция в района на Капитан Андреево.
Властите в София признават това и се ангажират да преодолеят слабостите до средата на март. Ако това стане, тогава ще трябва да пратим нова проверка и после да определим следващите си стъпки", обясни унгарският вътрешен министър пред евродепутатите.
На въпроса реалистично ли е при това положение да се говори за влизане на България и Румъния в Шенген до края на юни, когато свършва унгарското председателство, Шандор Пинтер отговори, че българският му колега Цветан Цветанов лично му е обещал проблемите по сухопътната ни граница да бъдат решени до средата на март.
Ако това обещание бъде спазено, все още има шанс за решение до края на юни, смята министърът.
Според него когато и България, и Румъния отговарят на всички технически изисквания, вече може да се водят разговори с Франция и Германия за техните възражения в други области.
Иначе, въпреки че Румъния е готова технически, тя не може да бъде приета сама, защото между нея и България няма изградена шенгенска граница, обясни унгарският вътрешен министър.
Техническото осъществяване на
граничния контрол на България съответства в значителна степен на най-добрите практики на Шенгенския каталог
и в редица области дори "надхвърля утвърдените европейски изисквания", заяви на пресконференция днес говорителят на външно министерство Весела Чернева.
Освен това страната ни се нарежда на второ място по конфискувани количества хероин сред държавите от Южна и Югоизточна Европа, посочи тя.
"По повод изявления на висши френски представители,
че България изпълнява и може да изпълнява задълженията си на външна граница на ЕС" Чернева припомни, че в България е била проведена детайлна проверка от представители на държавите членки на ЕС.
Единодушната експертна оценка е, че националната информационна система е в съответствие с най-добрите практики по прилагането на шенгенското законодателство", припомни тя.
Отчете също и признатия от ЕК безпрецедентен напредък в областите на правосъдието и вътрешния ред през последната година и половина.
През юли 2010 г. ЕК и държавите членки, включително Франция, констатираха, че в България е налице силен устрем за реформи и са предприети активни мерки срещу организираната престъпност и корупцията, добави Чернева. По думите й не би било възможно тази европейска оценка да предполага, че е възможно данни от ШИС да попаднат в представители на международната организирана престъпност.
Чернева каза още, че процедурите по издаване на визи от българските задгранични представителствапо оценките на експертите на ЕС съответстват на най-добрите практики в Шенгенските държави и изпълняват разпоредбите на Европейския визов кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!