Л ипса на кворум възпрепятства решението по внесения вот на недоверие към кабинета „Денков“ заради "несправяне на Министерския съвет в областта на националната сигурност и отбраната“. Утре се очаква да има прегласуване.
ГЕРБ-СДС и ДПС не участваха в първото гласуване на вота на недоверие към кабинета "Денков" заради "несправяне на Министерския съвет в областта на националната сигурност и отбраната“.
Според правилника на Народното събрание проектът на решение за гласуване на вот на недоверие на правителството се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители.
Георги Свиленски от "БСП за България" поиска прегласуване на предложението и почивка, в която народните представители от ГЕРБ-СДС и ДПС да се върнат в залата. Представителите на двете парламентарни групи напуснаха, след като парламентът отхвърли законопроекта, с който се предлагаше отмяна на дерогацията на "Лукойл".
Колегите от ГЕРБ и ДПС подкрепят правителството и ако искат да се разграничат, това става с гласуване в зала, а не с излизане от зала, защото 66 народни представители не могат да свалят кабинета, но 166 могат да го свалят, коментира Георги Свиленски. Ако наистина те не подкрепят този кабинет, да заповядат в зала да го покажат, иначе лицемерието става ясно пред всички български граждани, посочи той.
"Ако наистина нямат доверие на този пропутински, прокремълски, проруски кабинет, както те казаха, да заповядат да го свалят, иначе благодарение на ГЕРБ и ДПС България ще има такъв кабинет още няколко седмици до следващия вот", заяви Свиленски.
При първия опит гласуваха 127 депутати, "за" бяха 66, "против" 61, без "въздържали се".
След почивката Георги Свиленски от БСП поиска гласуването на вота да бъде отложено заради празната зала.
Предложението бе отхвърлено от Росен Желязков заради противоречие с правилника.
"Веднага след гласуването, при оспорено гласуване, се допуска ново гласуване", цитира част от правилника председателят на НС.
"Дадох Ви почивка, в момента сме в процедура. В рамките на тази процедура, Вие искате нова процедура", обясни мотивът за отказа си Росен Желязков като допълни, че е бил "на ръба" на правилника с обявената по-рано почивка.
Народният представител Иван Ченчев от БСП поиска проверка на кворума.
Това бе направено през компютъризираната система с разрешението на Росен Желязков.
Отчетени бяха едва 64 депутати от общо 240 народни представители.
Отново бе дадена почивка от 10 минути.
След почивката и неуспешния опит да бъде напълнена залата, Росен Желязков обяви окончателно:
"Поради липса на кворум закривам заседанието".
Вотът на недоверие, на тема "Отбрана и сигурност”, бе внесен от народните представители от парламентарните групи на "БСП за България”, "Възраждане” и "Има такъв народ”. Според вносителите решенията на правителството в сектор „Сигурност” не се вземат спрямо реалните нужди на страната, а според чужди политически и икономически интереси.
Дебатите по втория вот на недоверие продължиха над четири часа. Опозицията обвини кабинета, че със закупуването на БТР-и и даренията за Украйна работят срещу националната сигурност и обслужват чужди интереси.
"Решенията в сферата на сигурността и отбраната не са мотивирани от реална загриженост за хората и държавата, а от персонални политически ангажименти пред чужди държави”, каза Кристиан Вигенин от БСП. "Купени са конграчулейшънси, но не е допринесено за бойната способност на армията”, каза от своя страна Николай Дренчев от „Възраждане”.
"Дезинформационната кампания, която парламентарно представени партии водят, води до увеличаване на некомплекта и снижаване на отбранителните способности на страната”, каза от своя страна министърът на отбрната Тодор Тагарев.
Според Кирил Петков от ПГ на ПП-ДБ "отбраната, на базата на стари руски машини, може да предизвиква носталгия у някои, но реално днешната им реализация и реална боеспособност е в пъти по-лоша от технологиите, които българското правителство придобива”.
ГЕРБ и ДПС запазиха мълчание в зала, но изразиха своята подкрепа за правителството от кулоарите на парламента.
Надявам се колегите тази вечер да прочетат знаците и да не рушат евроатлантическото парламентарно мнозинство, което ще застраши евроатлантическото правителство с коалициите, които направиха по места с "Възраждане" и с БСП, коментира пред журналисти председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски след поредния неуспешен опит да се събере кворум, за да бъде прегласуван вотът на недоверие.
Или ще има евроатлантическо парламентарно мнозинство, или ще има про-Путин мнозинство, което управлява България. Ние в него няма да участваме, както видяхме и колегите от ГЕРБ-СДС няма да участват, така че това е вечерта на знаците, добави Пеевски.
С това, което направиха, ГЕРБ и ДПС постигнаха две цели - спасиха кабинета и показаха, че извиват ръцете на партньорите си от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) по конкретния казус - "или ни давате "Лукойл", или си отивате", коментира председателят на парламентарната група на "БСП за България" Корнелия Нинова. Това, което днес се случи, е потвърждение на думите ни за тази "сглобка" - че се събраха само заради интереси, порции на властта, и виждате, че с това се занимават вече пет месеца, посочи тя.
БСП не се е регистрирала след почивката и преди прегласуването на вота, защото това означавало, че прегласуването ще е утре и така давали шанс на ГЕРБ и ДПС да влязат в пленарната зала и народът да разбере ясно позицията им, обясни Нинова.
"Искам най-официално да заявя, че Народното събрание току що потвърди теорията на Айнщайн за черните дупки. Вътре Народното събрание, пленарна зала, е черна дупка“, обяви председателят на парламентарната група (ПГ) на "Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!