„В последните 20 години България е извън Европа. България е един странен правно-икономически и социален феномен в Европа. България е единствената страна в Европа, където има доплащане на класове, без механизъм се определя минимална пенсия, както и има административно определен таван на пенсиите”. Това заяви пред "Здравей, България" по NOVA председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Бизнесът поиска нов начин за изчисляване на минималната работна заплата, според който тя е 314 лв., а не сегашните 460 лв.
Идеята е да отпадне класът "прослужено време" и да се въведе долна и горна граница на минималната заплата, като тя не бива да надвишава 40% от средната за страната.
Против отпадането на надбавката са синдикатите, а на среща миналата седмица с профсъюзите кабинетът заяви, че няма да пипа клас "Прослужено време". Повод за срещата стана изказването на Валери Симеонов пред работодателите по-рано, че той е за отпадане на добавката. Самият Симеонов се извини по-късно и заяви, че е изказал личното си мнение. В началото на седмицата пък работодателите заявиха, че възпитаваме търтеи, а Кирил Домусчиев, като председател на КРИБ заяви, че страната се е превърнала в синдикална република. Синдикатите заплашиха с протести. На среща вчера между премиера, министъра на финансите и работодателите Горанов заяви, че темата в момента не е приоритет, но ще се обсъжда на тристранката през септември.
По думите на Божидар Данев синдикатите в последните две години говорят само за доходи, но не оценяват ръста на икономиката, а последните няколко месеца инвестициите у нас са на минус и затова бизнесът започнал да говори по-твърдо по отношение на синдикатите.
Да бъде или да не бъде клас прослужено време
Клас прослужено време скара депутатите
Данев коментира и „Суджукгейт”:
„Това, което се разкри за аферата „Суджук”, може би е върхът на айсберга и прокуратурата трябва да провери дали това не е система, а само единичен случай. Да се провери каква е връзката между обществените поръчки и тези хора, обзавеждали партийните офиси”, добави Данев.
„До нас идват много сигнали, които ние не ги споделяме, защото прокуратурата беше безучастна. Сега има прецедент. Предполагам, че сигналите към прокуратурата ще нараснат”, каза още Данев.
Междувременно дойде и отговорът на синдикатите:
КНСБ и КТ „Подкрепа“ ще сезират всички международни институции за нечуваната агресия на ръководителите на национално представителните работодателски организации срещу социалния диалог и хората на труда в България от последните дни.
Писмото с апел за подкрепа и реакция е адресирано до Международната организация на труда, МКП, ЕКП, Европейската комисия, Европейският икономически и социален съвет, както и световните бизнесорганизации, в които членуват българските работодатели. Копие от него е изпратено и на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Валери Симеонов.
„В последните няколко дни българското общество е свидетел на нечувана агресия и цинично
отношение от ръководителите на национално представителните работодателските организации към една от основните ценности на европейската демокрация, каквато е социалното партньорство и социалния диалог. На официална пресконференция, пред българските медии, работниците бяха наречени „търтеи, мързеливци и престъпници“ (Васил Велев, АИКБ и Божидар Данев, БСК). Синдикатите пък бяха обявени за „вредни“, „пречещи на развитието на страната и икономиката“ и „не случайно на много места, където компаниите са успешни, ги няма“ (Кирил Домусчиев, КРИБ)“, се казва в писмото.
От КНСБ и КТ „Подкрепа“ припомнят, че значението и ролята на социалните партньори, техните отговорности, са обект на текстове във всички документи на ЕС – от Договора за функциониране на Европейския съюз, през дълга поредица от директиви, становища, препоръки и обръщения на Комисията и Съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!