З апочва възстановяването на автентичния облик на минералната баня в "Овча купел". Това съобщи пред журналисти днес председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев, който заедно с Венета Ханджийска, директор на Регионалния исторически музей - София, дадоха подробности за обновяването на сградата.
Музеят е възложител на изпълнението на проекта за възстановяване на банята, паметник на културата от местно значение. Възстановяването ще струва близо 8 млн. лв., като 4,4 млн. лв. са осигурени от бюджета на Столичната община. Два етажа от минералната баня в "Овча купел" ще бъдат превърнати в център за продължаващо обучение и за върхови постижения. Проектът предвижда възстановяване на сградата, реставрация на фасадите, на емблематичните за сградата касетирани тавани. Ще бъдат реставрирани и басейните, като ще има зона с по-гореща вода, каквато не е съществувала преди. Ще бъдат възстановени курните и зоните с душове. Температурата на водата е около 30 градуса и ще се затопля допълнително, за да стане по-гореща.
Строителната площадка е открита на 6 март тази година, планираната продължителност на работа е 480 дни. Изпълнител на проекта е Дружество по закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) "Минерална баня "Овча купел".
Георги Георгиев посочи, че повече от 40 години емблематична сграда, дело на един от нашите най-големи архитекти, тъне в разруха. Банята дълги години е държавна собственост. По инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова в началото на този мандат бе прехвърлена от държавата на общината, припомни председателят на СОС. Веднага са предприети мерки съвместно с Музея за история на София и със Софийския университет "Св. Климент Охридски" да се кандидатства за финансиране по проект за възстановяване на този архитектурен шедьовър, отбеляза Георгиев. "Това е нашето културно наследство, недвижима културна ценност без аналог, за която трябва да се полагат грижи", коментира той и подчерта отношението на Столичната община към недвижимите културни ценности. Георгиев даде като успешен пример банята в Банкя, която след реставрация отвори врати през септември 2022 г. и се стопанисва от "Софийски имоти". Председателят на СОС информира, че близо пет хиляди души посещават месечно минералната баня в Банкя.
Венета Ханджийска заяви пред медиите, че основната цел е възстановяване на сградата, запазване на нейните функции, да придобие съвременен облик, с активно използване на минералната вода. В една от лабораториите, които ще бъдат разположени на горните нива на банята, се предвижда да се правят изследвания, свързани с въздействието на минералната вода върху здравето на хората.
Ханджийска припомни историята на минералната баня в "Овча купел", чието строителство започва през 1920 г. и с кратки прекъсвания, вероятно заради войните, завършва през 1933 г. През 80-те години на миналия век, когато са затворени почти всички минерални бани в страната, тя спира да функционира и оттогава започва да се руши. Дело е на архитект Георги Овчаров и представлява една от най-емблематичните негови творби, изградени на територията на София, каза Ханджийска.
Тя информира, че дебитът на извора е около 4,7 литра на секунда и се оползотворява изцяло през лятото от болницата в близост и басейните към нея. Планът е, когато започне да работи банята, да се премине към гъвкав режим на ползване, допълни директорът на Музея за история на София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!