Р егионалните здравни инспекции в страната започнаха поставяне на ваксини срещу менингокови инфекции. Желаещите трябва първо да си купят препарата от аптека, обясняват от Министерството на здравеопазването. На българския пазар е налична само една от двете ваксини срещу менингококови бактерии, но тя не обхваща всички щамове на инфекцията. Тя не е включена и в задължителния имунизационе календар.
Проверка на NOVA установи, че доставката на ваксината в аптеката става чрез предварителна заявка, като ампулата се осигурява в рамките на 24 часа. От здравното министерство съобщиха, че започват още тази седмица разговори с фирмата-вносител и на втората ваксина срещу менингококова инфекция.
Желаящите да си поставятимунизацията могат да го направят и при личните си лекари.
"Всеки, който желае да си направи препоръчителна имунизация, трябва да си осигури сам ваксината, като си я закупи от аптечната мрежа. Транспортира я до имунизационния кабинет или до личния лекар при хладилни условия. В случай, че лицето е клинично здраво, ваксината му се поставя и му се издава документ. Таксата, която заплаща е 9 лева. Ваксината може да се прилага при деца от 6-седмична възраст нагоре. При малки деца е двудозова, при възрастни се поставя еднократно", обясни доктор Милена Панайотова, директор на Дирекция "Надзор на заразните болести" РЗИ – Пловдив.
"Ваксините се доставят по заявка, тъй като рядко се търсят. Това е специфичен продукт, който се отпуска по лекарско предписание, т.е. трябва да имаме рецепта и консулгтация с лекар. цената на ваксината е около 90 лева за една доза", заяви Нина Милеска, фармацевт в аптека.
Междувременно, продължава лечението на двете деца с установена инфекция. Състоянието на двумесечното бебе, настанено в Инфекциозната клиника на болница "Св. Георги" в Пловдив, се подобрява.
При 13-годишното момче в Столичната педиатрия, лекарите вече отчитат леко подобрение.