В археологическия резерват "Яйлата" започнаха строителни дейности по проекта "Яйлата - античната врата на Добруджа", който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие".
Проектът е за над 2,2 млн. лв. и предвижда аварийно укрепване на скалната църква "Св.Св. Константин и Елена", пострадала при земетресението през 2009 г., и реставрация на крепостната стена на ранновизантийската крепост в резервата.
Строителните дейности трябва да завършат за четири месеца и половина, а първите туристи могат да разгледат възстановените паметници на културата през август следваща година, каза директорът на Исторически музей в Каварна Дарина Мирчева на символичната първа копка на проекта.
Против възстановяването на крепостната стена в резервата се обявиха екозащитници. Те обявиха мълчалив протест и издигнаха лозунги "Яйлата не е Дисниленд" и "Не се гаврете с паметниците".
Основната идея на акцията ни е да провокираме общественото мнение и да предупредим изпълнителя на проекта община Каварна да не се злоупотребява със средствата за проекта, които са пари на европейския данъкоплатец, каза лидерът на групата, художникът-реставратор Владо Руменов.
Заповедта за обявяване на защитена местност "Яйлата" разрешава реставрация, но не допуска ново строителство, посочват екоактивистите.
Кметът на общината Цонко Цонев и авторите на проекта отговориха на представители на неправителствени организации и граждани, които изразиха опасения строителните дейности да не повредят все още непроучените паметници на културата и уникалната растителност в резервата.
Възнамеряваме да превърнем Яйлата във втора туристическа дестинация след Калиакра, посочи кметът Цонев.
Той обясни, че каменните блокове за крепостната стена ще се носят на ръце, ефектно осветление няма да има, а щом времето позволи, ще бъде направено и археологическо проучване на крепостта.
От коалиция "За да остане природа в България" обявиха, че подкрепят почистването на пътеките и реставрацията на скалната църква на Яйлата, но не и надграждането на крепостта от 3 на 6 метра и кулите с червена ламарина.
Природозащитниците очакват, че по време на строителството ще бъдат утъпкани около 16 декара тревни степни съобщества, обект на опазване в защитената зона "Калиакра" и ще бъдат унищожени екземпляри от вида теснолистен божур, защитен вид по Закона за биологичното разнообразие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!