З а антикризисно правителство се обявиха от "Български възход" след срещата на нейни представители с контактната група, водена от президента Росен Плевнелиев (2012 - 2017 г.) и Соломон Паси в парламента.
Считаме, че правителството трябва да е антикризисно, не програмно, не експертно, и поводът за това са няколкото кризи, в които се оказахме едновременно, заяви пред медиите Виолета Комитова от "Български възход". По думите ѝ диалогът трябва да продължи.
"Български възход" ще работи, както вече са заявили, за повече сигурност, справедливост, солидарност, в полза на националните интереси на българското общество - на гражданите, на бизнеса.
След срещите на контактната група, водена от Росен Плевнелиев и Соломон Паси, с парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС и ПГ на "Български възход", Плевнелиев коментира, че е позитивен реалист. Най-трудното тепърва предстои, но виждаме много пресечни точки, посочи той пред журналисти в парламента.
"Благодарим на двете първи парламентарни групи, с които преговаряхме, защото те имат вече друг подход на смирение, на диалог, на търсене на съгласие, те не поставят условия, те дават решения и това ме кара да бъда позитивен реалист към днешна дата", каза президентът (2012 г. - 2017 г.) Росен Плевнелиев след консултациите.
Той отбеляза, че са в контакт и с тези парламентани сили, които официално са отказали да участват в консултациите, и ще ги информират за решенията и приоритетите, по които са намерили съгласие. Ще се опитаме да съгласуваме с тях и този текст на декларация на 48-ото Народно събрание, който искаме да представим на вниманието на обществото и медиите в понеделник, когато приключи първата фаза на консултации, допълни той.
Според Плевнелиев отказът от диалог преди всичко е, защото тези политически партии още са останали в предизборните си нагласи, в предизборните си обещания. "Последните избори и начинът, по който се водиха предизборните кампании, преминаха всички граници на неефективността, на злоба и разделение, на което сега плащаме голямата цена. Уважаеми политици, не се прави така", отбеляза той.
Успехът, ако изобщо постигнем някакъв успех, няма да бъде наш, коментира още Плевнелиев. По думите му би било успех, ако допринесат за това "България да има работещо Народно събрание и работещо правителство, каквото и да е то, с който и да е мандат във възможно най-трудния момент, който ври и кипи около нас от комбинация от кризи".
"Ако успеем, успява цял народ", каза от своя страна Соломон Паси, дългогодишен президент на Атлантическия клуб в България, след първите консултации. По-рано днес той определи мисията на контактната група като нещо по средата между "мисията невъзможна" и "умирай трудно".
По-рано днес Плевнелиев съобщи, че официален отказ за разговор е получен от "Продължаваме Промяната", "БСП за България" и "Демократична България". В понеделник предстои среща с ДПС.
По-рано днес контактната група имаше среща с представители на ПГ на ГЕРБ-СДС.
Официален отказ за разговор е получен от "Продължаваме Промяната", "БСП за България" и "Демократична България". В понеделник предстои среща с ДПС.
Надявам се в следващите дни някои от парламентарните сили да преосмислят своите позиции,
заяви пред медиите в парламента Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, след срещата им с контактната група, водена от президента Росен Плевнелиев (2012 г.-2017 г.) и Соломон Паси.
Ситуацията е тежка, има много кризи, с които да се справим, никой от българските граждани не очаква политическото его да вземе надмощие, обясни Атанасова. И добави, че на първо място от ГЕРБ-СДС очакват някои политически сили да преосмислят позицията си за разговор. Не с нас, ние даваме възможност да се водят разговори от хора, които имат опит в преговорите, политиката; да осъзнаят, че без диалог няма съединение, уточни председателят на ПГ ГЕРБ-СДС.
Не знам дали в този парламент е възможно формирането на някакво управляващо мнозинство,
но ако е възможно, трябва да е на база на общи принципи, позиции, програми, няма да правим в никакъв случай аритметично мнозинство, категоричен е Томислав Дончев (ГЕРБ-СДС). По думите му правителство като последното титулярно, събрано по този начин, е безпомощно. В политическите партии в Народното събрание се наблюдава еволюция и то само за няколко дни - от радикалния политически егоизъм в посока по-висока отговорност, коментира още Дончев и изрази надежда тази еволюция да продължи.
Росен Плевнелиев съобщи, че са обсъждали голям списък с теми.
ГЕРБ-СДС са уверили, че биха дали всичко от себе си България да има силно работещо правителство без значение какъв ще е форматът му. Ние сме оптимисти и виждаме много по-голямо поле на съгласие от това, което в момента се вижда публично, добави президентът. Търсейки съгласие по официален и неофициален начин във всички възможни формати, ние ще се опитаме към края на този първи етап от работата на контактната група да излезем с един проект на декларация на 48-ото Народно събрания, която да се фокусира върху приоритетите и решенията, по които ние сме намерили пресечни точки, посочи той.
Първият общ политически знаменател на партиите и парламентарните групи, с които говорим,
се прояви още при откриването на Народното събрание. Това са шестте партии, които се изправиха, когато засвири "Одата на радостта" - химнът на Европа, отбеляза Соломон Паси, дългогодишен президент на Атлантическия клуб в България.
Сред темите, обсъдени на срещата, са били неотложните задачи по Плана за възстановяване, засилване на членството на България в ЕС, еврозоната, борбата с корупцията, геополитическата ситуация в страната и ролята на Русия.
Говорихме за това как да направим така, че да има ефективна борба с корупцията, каза Росен Плевнелиев. Постигнахме пълно съгласие, че една от мерките би могла да бъде всички действия оттук нататък, например по Плана за възстановяване, да се интегрират по начина, по който се управлява системата ИСУН. Т.е. всеки договор, всеки анекс, всяко плащане, всяка обществена поръчка да бъде на сайта - публична, посочи той. Корупцията се бори, когато има прогнозируемост и прозрачност, правителството няма какво да крие тогава, когато се управлява народната пара, коментира той и добави, че ще търсят консенсус и с другите парламентарно представени сили за ефективен контрол.
Плевнелиев коментира, че е необходима политическа воля и за предприемане на сериозни реформи. Отчетохме с ПГ на ГЕРБ-СДС, че може в рамките на следващите шест месеца с конституционен дебат и формати, включително с Венецианската комисия и с гражданското общество, и с експертите в държавата, да се стигне в рамките на една година до конституционна промяна, свързана с правна реформа, която най-после да отпуши желанията на хората за бързо и ефективно правораздаване, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!