Д нес (20 юни) официално стартира процедурата по избор на новия глава на Българската православна църква, съобщи NOVA. Още тази сутрин Светият синод се събра, за да излъчи тримата кандидати за патриарх.
Изборът действително ще е изключително сложен, не само заради историята на това гласуване в миналото, но и заради факта, че за да влезе в челната тройка, всяко от имената ще трябва да получи 2/3 от гласовете при тайното гласуване (или поне 9 гласа).
Именно заради това обявяването им може и да се проточи в следващите дни, като крайният срок това да се случи е в полунощ в събота срещу неделя, тъй като уставът на църквата изисква да е готов поне седмица преди финалния избор на Патриарх (30 юни).
Тук можем да посочим и сравнение с обстоятелствата при избора на покойния Патриарх Неофит преди 12 години, когато процедурата отне цели 2 дни и близо 30 прегласувания. При всички положения, трите кандидати ще са ясни на 30 юни, когато трябва да бъде избран и новият Патриарх на Българската православна църква.
Какви са изискванията към кандидатите:
- Да е епархийски митрополит
- Да не е по-млад от 50 години
- Да е управлявал епархия като владика поне 5 години
- да има правилни мисли върху православната вяра и да се отличава с точно спазване на "църковния ред"
Кой от кандидатите отговаря на тях:
Трима от членовете на Синода нямат нужната възраст (Западно и Средноевропейският митрополит Антоний, Старозагорският митрополит Киприан и Неврокопският митрополит Серафим). Доростолският митрополит Яков не е управлявал епархия 5 години, а избраният през май Сливенски митрополит Арсений не отговаря и на двете основни условия.
Кои отговарят на условията:
В списъка остават 9 имена - Митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, Великотърновският - Григорий, Плевенският - Игнатий, Ловчанският - Гавриил, пловдивският - Николай, Варненският и Великопреславски - Йоан, Русенският - Наум, Врачанският - Григорий и Видинският - Даниил.
Възможен ли е отвод:
Още преди време пловдивският Митрополит Николай обяви, че не желае да участва в избора и да бъде номиниран за патриарх. Поне до този момент обаче той не е подал писмена молба за това, така че най-вероятно името му ще бъде сред тези на останалите, които отговарят на условията.
Подобно заявление направи и Митрополитът на САщ, Канада и Австралия Йосиф с аргумента, че вече е в твърде напреднала възраст и евентуалното му избиране не би било в полза на Църквата. И тук обаче важи същото условие, така че единствено от Синодът зависи дали ще се съобрази с тях.
Как се случва изборът и с колко гласа:
Към момента Светият синод е от общо 14 митрополити. 2/3 от гласовете им означават, че са нужни минимум 9 гласа, за да бъде одобрен един кандидат, но и тук това тълкуване е различно, тъй като през 2013 г. бе възприето, че нужните гласове са 10. Тогава обаче толкова успя да получи само една номинация и в крайна сметка Синодът промени правилата, решавайки че мнозинството се равнява на 9. Самото гласуване е тайно.
Фаворитите
Още след кончината на Патриарх Неофит в средата на март, две от имената бяха явно възприети като фаворити. Това са именно Пловдивският митрополит Николай и Ловчанският митрополит Гавриил. Други две, на които също се приписват високи шансове да са в челната тройка са Варненският и Великопреславски - Йоан и Русенският - Наум.
Какво следва после:
След избирането на тримата финални кандидати, на 30 юни ще е и официалният избор на Патриарх на Българската православна църква.
Тогава в Синодалната палата в София на 30 юни е насрочен и Патриаршески избирателен събор, на който над 100 делегати на Българската православна църква ще определят кой да е новият й водач. На него се очаква да присъства и Вселенският Патриарх Вартоломей, което е показателно за сложността на избора.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!