С тартът на същинския съдебен процес срещу Георги Семерджиев започна с разпит на свидетели. Днес разпитват и Симона Радева, обвинената полицайка, че е оказала помощ на обвиняемия Семерджиев, предаде репортер на БГНЕС.
„От бул. Джеймс Баучер в посока бул. Арсеналски с таксито си се престроявам за ляв завой, преминах на зелено. В ляво има пешеходна пътека, на нея имаше много пешеходци, които пресичаха. След секунди се чу зверски удар. Не чух звук от натискане на спирачка. Имах болки в ребрата, краката, но това бяха дребни неща. Дойде екип на бърза помощ, прегледа ме и ме попита дали имам нужда от хоспитализация, аз отговорих, че нямам. Видях и хора, които снимаха произшествието”. Това заяви таксиметровият шофьор Иван Овчаров, един от свидетелите и пострадал от катастрофата причинена от Семерджиев.
Тръгна делото срещу Георги Семерджиев
Адалберт Кръстев, криминалист и свидетел обясни, че е било след 23 ч. докато е управлявал автомобила си с негов приятел от град Хамбург и неговото семейство е било също с него.
„Като слизах от бул. Черни връх имаше проблясъци и светлини, след което се чу много голям крясък. Докато разговарях с близките ми имаше една пешеходна пътека и спрях. Помислих, че има бомба, а не ПТП. Спрях след светофара и отидох при шофьора на таксито, той беше на волана, изправих го от волана и очаквах да е в кръв. Извадих го, помолих го да излезе от автомобила, за да видя дали е добре, първият му въпрос беше нали минах на зелено.
Излезе и започна да си чисти автомобила от стъклата, след това отидох до асансьора на бул. Черни връх нагоре. Отидох при първото момиче, видях, че нещата не са добре и отидох при другото момиче, тя също не беше добре, имаше и телефон до нея. След това слязох до първото момиче да видя какво се случва с нея, имаше още едно момче – 170 см високо, след което дойдоха двама лекари да помагат, много хора гледаха, снимаха, но не помагаха.
Беше наистина огромна трагедия. След това дойдоха много полицаи, отидохме до колата и видяхме, че до нея има сигнална лампа и палка. На предната седалка имаше мъжка чанта, пристигнаха полицаите, започна огледът, затвориха параметъра и всичко продължи. Завихме автомобила, задната част на автомобила беше разцепен на две”, заяви още Адалберт Кръстев.
Зоро Спасов, служител от автомивката на Георги Семерджиев посочи пред съда, цитиран от БТА, че бившата полицайка Симона Радева е била като управител. "Симона я познавам от автомивката. Тя беше като управителка, седеше и гледаше как мием колите", разказа пред съда Спасов. Той потвърди, че автомобилът на Семерджиев е имал полицейска лампа и полицейска палка. По думите му Симона и Семерджиев имали приятелски отношения. Във вечерта на катастрофата, около 22.30 часа, той и неговият приятел Александър, с който работили в автомивката, измили колата на Семерджиев, който след това си тръгнал. След 23 часа той обаче се върнал, но без автомобила. „Беше много притеснен, уплашен, нямаше ключове“, добави Спасов. Тримата отишли до дома му, който бил наблизо, и Спасов му дал телефона си, за да се обади на Симона, като Семерджиев й казал да дойде бързо. Зоро и Александър се върнали в автомивката да търсят стълба, след това я закарали на Семерджиев заедно със Симона.
Александър Иса разказа, че Семерджиев е бил с една обувка и без шапка, когато се е върнал в автомивката без автомобила си. Семерджиев му казал, че се сбил с някого. По телефона той казал на Симона "направих беля, трябва ми стълба". Иса разказа още, че Симона е държала стълбата, докато Семерджиев се качвал, за да се прибере у тях, а тя казала на него и Зоро да свалят номерата на автомобила й. Впоследствие обаче те помогнали с държането на стълбата. След като Семерджиев влезе в дома си, отвори апартамента отвътре, а Симона се качи при него, каза още Александър.
Семерджиев ще отговаря пред съда за 5 престъпления
БГНЕС припомня, че Семерджиев ще отговаря за общо 5 престъпления, извършени на 10 юни 2022 г. и на 5 юли 2022 г.
В обвинителния акт, разпространен от прокуратурата, пише, че мъжът е карал с включена полицейска лампа, със скорост 166 километра в час в градски условия, където ограничението е до 50 км в час, без шофьорска книжка и под въздействието на наркотици. Автомобилът е преминал на червен светофар.
За тежката катастрофа на бул. „Черни връх” обвинението е за причиняване на смърт по непредпазливост на две момичета: 21-годишната Хариет Стефанович и 26-годишната Христина Дилева, като действието е извършено под въздействието на метамфетамин, избягал е от местопроизшествието и като цяло случаят е квалифициран като особено тежък. Предвиденото наказание е от 5 до 20 години затвор. Случаят предизвика и редица рокади в СДВР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!