„След като темата излезе от бутилката вече би трябвало” външно министерство да разговаря с посланика на Турция за знамето на българските турци, което се предлага онлайн.
Това коментира в „Здравей, България” по NOVA журналистът Илхан Андай по повод флага, предлаган от турски сайт срещу 10 лева.
Вчера Красимир Каракачанов от ВМРО оприличи знамето на това на Севернокипърската турска република, създадена след военна интервенция на Турция на остров Кипър през 1974 г.
Дали т. нар. „знаме на българските турци” представлява заплаха за териториалната цялост на България? Според Андай скандалът със знамето има предистория.
Turkish Republic of Northern Cyprus #TRNC #KKTC #Cyprus #Kıbrıs pic.twitter.com/hz9FPOaps8
— CHP Kıbrıs (@CHPKKTC) November 16, 2016
„Преди 7-8 години то се появи първо в социалните мрежи, в онези групи, които са страшно много, където се постват едни странни географски карти, данни за брой на население и на етнорелигиозни групи”, посочи журналистът от 24rodopi.
„Както в България има група хора, които мечтаят за три морета, така и в Турция се появяват такива, които мечтаят за Османската империя”, поясни Андай.
Той подчерта, че знамето е качено в сайт за онлайн търговия заедно със стотици други.
„Може би не трябва да обръщаме толкова голямо внимание. Аз не съм го виждал никъде другаде освен в интернет. Говорих с изселниците и няма интерес точно към това знаме. Но ние трябва да сме много внимателни в анализите на всичко, което се задава откъм Босфора и идва като дюшеш на нашите патриоти. Да не наливаме масло в огъня”, предупреди Андай.
Според него от надписите в сайта, където се продава знамето, може да се направи извода, че става въпрос за търговски трик. „Това е алъш вериш, но той ще бъде яхнат и използван”.
Лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов определи „знамето на българските турци” като „една от поредните провокации, които турската държава периодично извършва спрямо България, целяща насаждане на разделение”.
„Това е дългогодишна стратегия на Анкара, чиято цел е разделяне на българското общество по два признака – етнически и религиозен”, смята той.
Същевременно Симеонов изтъкна, че е малко вероятно някой от турския етнос в България да знае за какво става въпрос и да е готов да даде пари за подобно нещо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!