З аписи уличават служители на „Медицински одит” в манипулиране на проверки на лекарски грешки.
Скандалът с потулването на над 11 смъртни случая се разраства, а прокуратурата разследва мащабни злоупотреби с власт, предаде NOVA.
„- Виждам, че няма воля да бъде подписано и изпратено.
- Ако аз Ви го одобря, аз ще го подпиша.
- Аз залагам,че няма да го одобриш. След два месеца моткане, пак няма да го одобрим.”
Тези записи са свързани със сигнал от Кюстендил за направена операция без нужда. Част от тях са записани по време на директорски съвет на Изпълнителната агенция „Медицински одит”.
Прокуратурата разкри корупция в "Медицински одит"
Прокуратурата разкри фрапиращи нарушения на закона в Изпълнителна агенция "Медицински одит". Затова бе образувано наказателно производство за престъпления по служба в агенцията.
„- Кажи ясно! Шефката се обади, няма да го пускам, да не ги играем тези театри. Аз тук изпилих нервите на всички по веригата… днес до 2 часа да го пратя.
- Да и тя се обади и ми го каза, че иска да го видя! Няма да го пратя, като ми е наредено…аз няма!”
- Сега, ако й звънна на шефката ще го потвърди ли това?
- Ще го потвърди! Звънни й”
„Обстановката стана нетърпима. Кколегите се оплакват от намеса на множество ръководители в работата им”, заяви Димитър Евлогиев, бивш главен секретар на „Медицински одит”.
Обстановката станала нетърпима в края на 2016 година, разказва бившият главен секретар на агенцията. Инспекторите получавали директни указания за изхода на спорните медицинските казуси, допълват от прокуратурата. Димитър Евлогиев
„На тези служители са били давани указания как да извършват проверката. Тези служители са били карани да поправят изготвени вече доклади към констативни протоколи”, заяви Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор.
Целта, според държавното обвинение, е прикриване на лекарски грешки. Разследват се общо 11 смъртни случая.
„Установявани са в някои случаи драстични нарушения, но директорът е поставял резолюция „маловажно””, заяви Румяна Арнаудова.
Според новите сигнали в Кюстендил има случаи на оперирани хора, без да са им направени необходимите изследвания, които да докажат нуждата от интервенция. И още хората се изпращали в конкретна дрогерия, която се свързва с лекарските среди, твърдят източници на NOVA.
„Това, че изделията не минават през болничната аптека, това задължително, трябва да остане в доклада”, смята анонимен източник на NOVA.
Подобно на случаите с починалите новородени, тук също имало подменени протоколи.
„ - Одобреният доклад от д-р Г******** не е в този вид.
- То е ясно какво се случва – подменят ти нещата
- Кой лъже и кой манипулира преписката за четвърти път- искам ясен отговор.
- Не могат в нищо да ме обвинят”.
Една от болниците, които бяха замесени в скандала, е тази в Стара Загора. Категорични са, че вина за смъртта на едно от новородените нямат.
„Смея най-отговорно да заявя, че за всички случаи ние сме поискали становище, защото винаги има две страни в спора”, заяви Йовчо Йовчев, шеф на болницата в Стара Загора.
Втори ден освободената директорка на Медицинския одит не отговаря на телефона си.
Според наши източници в схемата има над 10 начина за натиск върху служителите - от деликатно намекване до подмяна на документи. NOVA разполага със сигнала, изпратен до Министерския съвет, както и с още записи, уличаващи държавни служители в нередни практики.
Според отчета на „Медицинския одит” през 2017 година най-много сигнали са получени в столицата - над 40 на сто от жалбите. Следват градовете Стара Загора, Враца и Варна.
Общо за 12 месеца са били направени 651 проверки. Нарушенията са над 300, наказателните постановления – 253.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!