В енецуелски депутат замеси България в политическата криза в Каракас, съобщи NOVA.
В свой пост в Туитър депутатът Карлос Папарони твърди, че венецуелската държавна петролна компания "Петролеос де Венесуела" се е опитала да изнесе държавни пари през българска брокерска къща. И че българската държава е известена за това.
#DENUNCIA Usurpadores en PDVSA quieren usar una casa de bolsa en Bulgaria para seguir saqueando el dinero de vzla, piden a los deudores les manden dinero por ests vía para ellos poder sacarlo en efectivo Ya nos comunicamos con Bulgaria! No se robarán ni un dólar más (1/2) pic.twitter.com/3pKxTRvCCb
— Carlos Paparoni (@CarlosPaparoni) February 9, 2019
В същото време в руски електронни издания се появи информация, че твърдението на Папарони е потвърдено от временния президент на Венецуела – Хуан Гуайдо. Папарони е комисар по финансовите въпроси към провъзгласилия се за президент опозиционен лидер Гуайдо.
В поста си венецуелският депутат информира още, че "незаконната трансакция на узурпаторите" е била спряна успешно и уверява, че битката за защита на имуществото на Венецуела продължава.
От Министерството на външните работи заявиха, че не е постъпвала такава официална информация,
предаде БТА. От МВнР са извършили проверка дали някой е сезирал министерството или наши посолства, като са установили, че няма постъпила такава официална информация.
Междувременно стана ясно и че "Петролеос де Венесуела" е поискала от клиентите на своите съвместни предприятия да депозират приходите от продажби в сметка, открита неотдавна в руската "Газпромбанк". За това съобщава Ройтерс, като се позовава на свои източници и вътрешен документ, до който е получила достъп. Оттам заявиха, че скоро време нови сметки на венецуелската компания не са разкривани.
Решението на "Петролеос де Венесуела" беше взето след като САЩ наложиха тежки финансови санкции на 28 януари, целящи да попречат на венецуелския президент Николас Мадуро да получи достъп до петролните приходи. Оттогава предприятието притиска своите чуждестранни партньори в съвместни предприятия в нефтодобивния регион Ориноко да решат официално дали ще продължат проектите. Сред тези чуждестранни партньори са норвежката петролна компания Екуинор (Equinor), американският петролен гигант Шеврон (Chevron) и френската компания Тотал (Total).
Освен това "Петролеос де Венесуела" е наредила на съвместното си предприятие Петроседено да спре добива на изключително тежък петрол поради липса на горива, с която да разрежда добитите количества. Причината е, че доставчиците от САЩ не могат да изнасят горива за Венецуела поради санкциите, отбелязва Ройтерс.
На 23 януари лидерът на опозицията и председател на парламента Хуан Гуайдо се обяви за изпълняващ длъжността временен президент, което той има право на направи според конституцията на страната. Вашингтон го призна за законен държавен глава още същия ден, последван от редица други страни. Действащият президент на Венецуела Николас Мадуро определи случилото се като опит за държавен преврат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!