О тменят търговете за „студения резерв” с промени в преходните разпоредби на Закона за енергетиката. Новината обявиха на брифинг в парламента министър на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на ресорната комисия Валентин Николов, предаде агенция БГНЕС.
Причината – взето политическо решение на коалиционен съвет между ГЕРБ и „Обединени патриоти”, повод за което е създалото се обществено недоволство и протестите в София и големите градове на страната.
На практика „студеният резерв” представлява плащане от държавата на централи да са в готовност за задействане, ако има извънредно положение
и необходимост от електроенергия, а една от тях е ТЕЦ-Варна на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Промените предвиждат досегашните търгове за резерва да бъдат трансформирани в изцяло нов механизъм, който да търси варианти средствата да отиват в държавната ТЕЦ „Марица-изток“ 2.
Защо спецпрокуратурата подхваща сделката за ТЕЦ-а на Ахмед Доган
Ахмед Доган стана мажоритарен собственик на ТЕЦ "Варна"
Министър Петкова заяви на брифинга: „Отдавна имахме подготвени промени за „студения резерв”, но с оглед на създалата се ситуация ги внасяме още в понеделник”.
Тя подчерта, че „студеният” резерв съществува в Закона за енергетиката от самото му начало и е задължителна европейска политика за сигурност. „Нито една електроенергийна система не би могла да работи нормално без да гарантира своята сигурност по отношение на снабдяването с ел. енергия”, обясни Петкова.
„Най-съществената част е свързана с въвеждането на механизма за капацитет.
Той е на базата на европейските регламенти и практика. Свързан е с това да бъде гарантирана сигурността на електроенергийната система на държавите-членки. Този механизъм за капацитет предвижда предоставянето на държавна помощ на определени производители на електрическа енергия, след провеждане на търгове. В европейските правила няма възможност за пряко договаряне и възлагане. Всичко се прави на база на търгове”, обясни министър Петкова.
Според нея друг много важен елемент, който трябва да се знае е, че цената на „студения резерв” се определя от регулатора. „Тя е регулирана цена и няма как Електроенергийният системен оператор, който провежда търговете за студен резерв, да даде цена по-висока от тази, която е определила Комисията за енергийно и водно регулиране”, обясни тя.
Петкова подчерта, че
страната е сложила краен срок за въвеждане на новия механизъм и той е 1 юли 2021 г.
„Поради тази причина трябва да работим с много ускорени темпове, защото има още много въпроси, по които трябва да работим с ЕК”, обясни Петкова и подчерта, че едно от условията е пълната либерализация на енергийния ни пазар.
Министър Петкова подчерта, че единствените години, в които ТЕЦ-Варна не е участвал в „студения резерв”, са от 2015 до 2018 г., тъй като комплексното разрешително на централата е изтекло и тя не е отговаряла на екологичните изисквания.
„Политическа партия ГЕРБ и нашето правителство спазва всички европейски и национални изисквания”, увери Петкова.
От своя страна
Валентин Николов изрази надежда президентът да не забавя текстовете за „студения резерв”.
„Виждате решенията на коалиционния съвет във връзка с този „студен резерв”. Реши се да не се провеждат търгове или да се търсят варианти така,че да не се дава възможност да се предоставят пари на досегашните играчи, които чрез търгове, са вземали част от капацитета на студения резерв. Именно за това внасяме тези промени сега. Те скоро се очаква да минат и се надяваме президентът да не забавя тези текстове, защото има срок във връзка с провеждането на търговете за „студен резерв”, обясни той.
По думите му така фактически ще се мине в съвсем други отношения във връзка със заменянето на „студен резерв” като преходен период с друг вид механизъм.
„Този друг вид механизъм, ние вече сме намерили начин.
Има решение на Народното събрание да се търси всякакъв начин Министерски съвет и изпълнителната власт, да възлагат фактически на ТЕЦ „Марица изток” 2 като държавна компания така, че да запазят работата и работните места в Маришкия басейн. Няма да търсим вариант да заменим „студения резерв” с друг вид услуги и да предоставяме пари на същите играчи, които досега са печелили на търг именно капацитети, а ще търсим вариант да отиде в държавната ТЕЦ „Марица изток” 2”, добави Валентин Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!