“Не за пръв път партиите предоставят подписки с множество починали. Това обаче не е нарушение на закона”, обясни в студиото на “Здравей, България” по NOVA зам.-председателят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.
“Аз обявих пред комисията, че ще гласувам против регистрацията на всички кандидати, в чиито подписки има повече от 50 починали хора. Защото това не е нормално. Може да има единчни трагични случаи, но такова количество подписи означава, че нещо не е наред при самия начин на събиране на подписите”, заяви Томов.
Разногласия в ЦИК: Има ли регистрирани партии с подписи на починали
Той обясни, че няма конкретно изискване за събирането на подписи, но те няма как да бъдат събирани преди президентския указ за насрочване на избори и преди утвърждаването на изборните книжа от ЦИК.
“Това е едно явление, което е в състояние да руши доверието в изборния процес. Не бива да се подиграваме по този начин със закона”, категоричен бе зам.-председателят на ЦИК.
“Има случаи, при които партии се явяват на избори и взимат по-малко гласове от тези 2500 подписи, които трябва да представят”, допълни той, но отказа да каже коя е партията, внесла най-много подписи от починали при регистрацията си за предстоящите избори на 2-ри октомври.
ЦИК са приели документите на 14 партии и една коалиция
Томов обясни още, че има хора, които фигурират в избирателните списъци по постоянен адрес в България, но всъщност живеят в чужбина. Но понеже списъците се правят по постоянен адрес, който е в страната, ако подадат заявление за гласуване извън страната - те биват отписвани.
“Само че процентът на тези, които подават заявление да гласуват извън страната е сравнително нисък, останалите остават в списъците. Проблемът на законодателя е дали това е уместният начин, по който следва да се правят избирателните списъци”, поясни Томов.
Тази година в избирателните списъци има приблизително 6 661 000 души, а предварителните резултати от преброяването на цялото население е 6 520 000.
“Това означава, че трябва да има около милион и половина души, които не живеят в България, но влизат в избирателните списъци”, обясни Томов и добави, че това не влияе на изборния резултат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!