О т проверките, които до момента са направени от РИОСВ – Хасково, фирмата в България, записана като получател във фактурите, не притежава документи, които да й разрешават да извършва дейности с отпадъци.
Това коментира пред "Здравей, България" по NOVA Петър Стаматов - експерт по управление на отпадъци към РИОСВ – Хасково.
Шест тира с турска регистрация, превозващи 137 тона отпадъци без документи, бяха заловени на ГКПП "Капитан Андреево". Отпадъците са представлявали листове от пластмаса, едностранно ламинирани с алуминиево фолио и изрезки от същия материал. Камионите са задържали митническите служители.
Задържаха 137 тона отпадъци на ГКПП "Капитан Андреево"
От шестте камиона, само един е преминал митническа проверка. Предстои да бъдат проверени и останалите. Отпадъците в камионите са насочени към фирма в пловдивското село Марково.
"Товарът по митническа декларация е определен като полимерен скраб, тоест отпадък. На практика представлява полимерни платна, покрити едностранно с фолио. Освен тях, в торби има изрезки от същия метал. Може би заради това е определен като отпадък", обясни Петър Стаматов.
При проверка на документацията е установено, че би следвало има приложение към регламент относно превоза на отпадъци. В това приложение се посочва кой изпраща, кой доставя и кой е крайният получател на продукта. Фирмата трябва да предостави тази допълнителна декларация, за да бъдат допуснати в страната.
"Отпадъците не могат да бъдат предназначени за изгаряне, по-скоро ще се използват като суровина”, обясни Стаматов.
"Имам клипове от сметища, които са като Великата китайска стена"
Темата коментира и екоминистърът Емил Димитров в ефира на БНТ.
Димитров настоя, че шестте камиона са опит да се тества системата дали ще мине боклукът на родна територия.
"Благодарение на това, че митничарите и граничарите са преминали курс, а и са обучени по отношение на отпадъците, веднага са се усетили, че става въпрос за нарушение", посочи екоминистърът.
"Проверяваме сега колко пъти са преминавали, в каква посока, а и с какъв товар. До вчера нямаше такива данни, които да ни притесняват в тази посока, но днес наново ще започнат проверки за доста по-дълъг период назад", обясни той.
Димитров заяви, че снощната акция е успешна и операцията е била съвместна - на Гранична полиция, Митниците и на МОСВ.
Той обяви, че отпадъците са били предназначени за родна фирма, но отказа да назове името й. Димитров заподозря, че сега ще започне ваденето на фалшиви фактури, които ще бъдат писани някъде.
"Предполагам, че шофьорите не са знаели какво правят и прекарват, както и това, че това всъщност е престъпление", допълни екоминистърът.
По думите му сега предстои да стане ясно какви ще бъдат санкциите и обезпечителните действия от страна на прокуратурата към фирмата получател на отпадъците.
Емил Димитров обяви още, че във вторник екоминистерството е закрило една от площадките в Лом, която е за съхранение и преработка на отпадъци, защото се оказало, че там не е имало никакви машини и съоръжения.
Той припомни за започналата проверка на фирмите, занимаващи се с преработката на отпадъци, които у нас са около 5000.
Според него не може натрупани проблеми с десетилетия да бъдат решени отведнъж, а и не пожела да е в ролата на екологична бухалка.
"Няколко са фирмите, които са получили разрешение за третиране на опасни отпадъци. Във всичките сме изпратили проверка. Някои от тях предстои да представят документи. Навсякъде ще минем", заключи той.
Още по темата вижте във видеото по-горе.
ТЕЦ "Бобов дол" отново ще гори отпадъци
Откриха нови два тира с отпадъци
Красимир Живков вече не е зам.-министър в МОСВ
Красимир Живков и Атанас Бобоков остават в ареста
Живков: Не познавам тези хора от група, към която ме причисляват
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!