З а осъдителни присъди на най-високо ниво във връзка с приватизацията в България, призова в ефира на „Здравей, България” по NOVA финансовият експерт Мика Зайкова.
Според финансистът Емил Хърсев обаче това е малко вероятно да се случи. Той поясни, че отговорност може да бъде търсена от държавните служители подписвали и осъществявали контрол над приватизационните сделки.
„Колкото и да е дълъг мандатът на главния прокурор, едва ли ще му стигне да провери разбойническата приватизация. В началото, когато се обявиха списъците за тези, които се приватизират, това бяха дружества с балансова стойност 92 млрд. лв. По времето на Костов се приватизира около 71% от това и държавата взе 5 млрд. лв.”, заяви Зайкова.
Иван Гешев възложи проверка на приватизацията
Тя припомни, че и преди решението на настоящия главен прокурор за проверяване на приватизацията в България е имало подобни, но безрезултатни проверки, започнати от Филчев и Цацаров.
„Хубаво е Гешев да вкара някой министър-председател в затвора”, заяви Зайкова.
Тя даде пример със сделката за БГА „Балкан”, продадена за 150 хил. долара от правителството на Иван Костов, при условие, че е имала 125 самолета, 88 дестинации, 37 имота на стойност общо 7-8 млн. долара и само един слот за кацане в Ню Йорк е струвал 5 млн. долара.
„Лично съм виждала приватизационния договор, под който стои подписът на Иван Костов и на Марио Тагарински”, каза Зайкова.
Също така тя обвини правителството на Симеон Сакскобургготски в нередности при приватизацията на електроразпределителните дружества и производителя на стомана „Кремиковци”.
„Лицето, което е купило „Кремиковци”, не е платило и една стотинка от задълженията заради действия на държавни органи”, посочи Зайкова.
„След като има обществено усещане за нещо, което се е случило несправедливо, естествена е реакцията на наказателните органи да търсят решение на този въпрос. Те трябва да извършват проверки”, смята финансистът Емил Хърсев. Той сравни ситуацията с трагедията на Шекспир „Ромео и Жулиета”. „Аз се надявам тази постановка да е наистина убедителна”.
Коментар: Истината за приватизацията
„Мисля, че обвинителни актове така или иначе ще има. Какъв ще е резултатът в съда, не мога да кажа”, прогнозира Хърсев, но добави, че са възможни и присъди.
„Прокуратурата може да повдига обвинения, дори, когато подозира, че в хода на процеса ще бъде претендирана давност, тъй като давността за различните престъпления е различна”, подчерта Хърсев.
Той поясни, че има и съдебна практика за дела при изтекла давност, тъй като се осъществява и следприватизационен контрол.
Хърсев определи като „не вероятно” да бъде търсена отговорност на частните фирми, участвали в процеса на приватизация.
„За държавните служители, които са извършвали сделката, винаги е лесно да се претендира безстопанственост”, подчерта финансистът.
Според Хърсев е много малко вероятно обвиненията да достигнат до ниво министри, тъй като това е върхът на изпълнителната власт и има много йерархични нива отдолу.
Той смята, че не е възможно разваляне на приватизационни сделки.
„Ако приключи добре тази поредна екранизация на случая, ще приключи веднъж завинаги и дано”, каза Хърсев.
„Разкриване на обективната истина е един от възможните резултати и това може да стане за доста сделки”, посочи Хърсев и добави, че „за всички тези сделки има документи и досиета, те са и проверявани.”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!