П ремиерът Бойко Борисов заминава за Турция за официалното пускане в експлоатация на газопровода "Турски поток". Церемонията ще се проведе в Истанбул.
"Турски поток" ще пренася руски газ по дъното на Черно море през Турция до Европа. Целта на Русия е доставките за Европа да не минават само през Украйна.
Освен Бойко Борисов, поканен на откриването е и сръбският президент Александър Вучич.
От 1 януари синьото горива за страната ни вече идва от Турция, като така се пестят около 70 милиона лева от транзитни такси. Турски поток замени проекта "Южен поток", който трябваше да преминава през България.
"Най-важно е българският интерес да бъде защитен и мисля че това прави българската дипломация и българското правителство. Не бих ги нарекла инфарктни тези срещи, това са хубави събития".
Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването "Здравей, България" по NOVA тази сутрин.
"Днес премиерът Бойко Борисов ще открие първият стратегически диалог между България и САЩ, който беше договорен при неговото посещение във Вашингтон преди няколко месеца. Само след два месеца е първото заседание на този диалог или формат ще се състои. Ще обсъдим важни теми от интерес на двете страни, глобални въпроси. Това са ситуациите от света – сигурност, отбрана, енергетика, туризъм", добави Захариева.
Владимир Путин: България бави „Турски поток”
"Успяваме да запазим добри отношения. С някои сме стратегически партньори, както със САЩ. Важно е българският интерес да бъде защитен. Идеята на стратегическия диалог е не да се убеждаваме един друг, а да координираме общи действия и да работим в интерес на двете страни. На общото изявление, което надявам се да приемем на края на диалога, ще започнем с глобалните въпроси, този панел ще го председателствам аз", посочи министърът на външните работи.
"Министерство на енергетика и българските компании внесоха втечнен газ. Българският интерес е да имаме максимално много източници на доставка, това понижава цената. В момента България получава изцяло руски газ. Първата реална диверсификация се случи с вноса на този втечнен газ. Българското правителство работи по тази диверсификация, не само по пътя, но и по източниците. Неслучайно интерконектора България – Гърция е един от най-важните газови проекти", каза още вицепремиерът.
"Неслучайно има планове за участие на българската държава, чрез българските компании в терминала за втечнен газ в Александруполис, тоест България да стане съакционер, така да се каже. От много години и редица преди това правителства са говорили за диверсификация, но реалните действия се извършват от правителството на Борисов", отбеляза още тя.
Путин: "Турски поток" през България и Сърбия - в края на 2020 г.
По думите и България ще купува газ, който е най-изгоден за българските потребители.
"В момента до първото купуване на втечнен газ, България имаше правото да купува само от един източник. Нека да припомня, че преди първото правителство на Борисов България купуваше на много по-високи цени от 2/3 от европейските страни от същия доставчик. Работата по реална диверсификация на източника ще доведе до намаляване на цените на газа. За това работи по Балкански Хъб, това е стратегически проект. Българският интерес е да има възможност да купува от различни доставчици. Трасетата не заобикалят България, когато ни заобикалят ние плащаме транзитни такси", допълни Екатерина Захариева.
„Булгартрансгаз” подписа с „Аркад” за „Турски поток”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!