М инистърът на външните работи Екатерина Захариева определи днес изказването на външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу, че след тяхна намеса е променен законът за вероизповеданията у нас, е неприемливо, информира NOVA. Първият дипломат на Анкара Мевлют Чавушоглу публично се похвали, че е оказал въздействие върху София, за да спаси от разпродажба имотите на мюсюлманското вероизповедание.
Днес посланикът на Турция у нас ще се срещне с представител на Министерството на външните работи.
„Коментарът ми е, че това е крайно неприемливо изказване. Днес турският посланик е извикан в Министерство на външните работи следобед. Избори идват и си отиват и за съжаление, много често, спомняте си миналата година се наложи няколко пъти да реагирам, преди избори се използва език, който е крайно неприемлив за съседите”, заяви министърът на външните работи Екатерина Захариева.
Външният министър съобщи, че е провела телефонен разговор с колегата си Чавушоглу и е успокоила неговите притеснения от Закона за вероизповеданията
По-рано днес депутатите от „Обединени патриоти” поискаха парламентът да проведе изслушване следващата сряда на външния министър Екатерина Захариева, предаде агенция БГНЕС. Причината – има ли данни за намесата на Турция за приемането на промените в Закона за вероизповеданията, с които бяха разсрочени дълговете им, най-големите от които са на Главното мюфтийство.
„Има намеса. Това се видя“, заяви председателят на групата на патриотите Волен Сидеров
„Не може външен министър на чужда държава да се изказва по този начин. Какви мерки ще вземе българската държава, ще отговори Захариева“, допълни още той. Според него темата е деликатна, а промените в закона не са били навременни. „Хубаво беше да бъде изтеглен и обмислен. Колкото по-малко рамкираш вярата и религиите, толкова по-добре“, смята Сидеров.
На същото мнение беше и лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Според него опитите за намеса на Турция у нас са публичен факт. „От това изслушване надали ще научим кой знае какво. Фактите са ясни, категорични и публични“, каза Симеонов.
„Постоянно се правят някакви провокации, както беше с учебниците, в които България беше включена в границите на Турция.
Както беше с изявленията на Ердоган на предизборен митинг, че са му близки до сърцето региони като Кърджали и т.н.“, допълни още той. Според него така югоизточната ни съседка прави „сондажи по отношение на жизнеността на инстинкта за самосъхранение на България“.
От опозиционната
БСП пък настояват главният прокурор Сотир Цацаров да започне проверка
дали има намеса на Турция във вътрешната политика на България по отношение на промените в Закона за вероизповеданията. На пресконференция лидерът на партията Корнелия Нинова прочете в конкретика къде виждат намесата на Турция. „Проектът на България за поправки в религиозния закон беше срещу всички видове права и свободи и нарушаваше правата. Турция беше принудена да се намеси и се наложи България да внесе промени“, посочи Нинова. Според Корнелия Нинова разговорите и намесите на турската страна е била многократна.
От партията освен намеса на главния прокурор искат още Бойко Борисов да даде отговори кой, кога и по какъв начин е въздействал върху правителството защо той се е съгласил.
Нинова призова и „Обединените патриоти” да напуснат правителството.
В противен случай означава, че одобряват тази политика. Призив има и към президента Румен Радев да наложи вето на закона и да свика КСНС.
„Изказването от Турция, коментар на ДОСТ и мълчанието на Борисов са заплаха за националната сигурност и етническия мир в България”, смята лидерът на БСП.
Зам.-председателят на ГЕРБ
Цветан Цветанов заяви: „По никакъв повод не съм чувал позиция от страна на Турция по темата за Закона за вероизповеданията”.
Цветанов категорично отхвърли твърденията, че последните промени в закона, с които се разсрочиха дълговете на вероизповеданията, най-големите от които бяха на Главното мюфтийство, както и запазената възможност да се получават дарения от чужбина, да са били приети под натиск от югоизточната ни съседка.
„Законът за вероизповеданията беше дискутиран много. Имаше работна група. Имаше и много по-рестриктивни текстове в самото начало, но впоследствие, на база разговорите с представители на вероизповеданията в България, ние постигнахме това, което приехме във вчерашния ден“, заяви Цветанов.
Темата коментира и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. „Нямам представа да има такава намеса, нямам и информация“, коментира той в кулоарите на парламента. Карадайъ припомни, че дебатът по приемане на закона е бил публичен и в него участие са взели всички заинтересовани страни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!