Вече десета година загубите на вода в страната са средно около 60%, като този процент на места е повече, заяви Атанас Паскалев, заместник-председател на Българската асоциация по водите (БАВ).
Четири-пет ВиК-дружества са намалили този процент. По думите му това са абсолютно неприемливи загуби, които показват, че дейността е неефективна.
Произведената вода в България е 930 млн. куб. м на година, само 364 млн. се фактурират, а останалата част са загуби - 566 млн. куб. м, сочат данните на Националния статистически институт.
Броят на авариите в България превишава неколкократно европейските стандарти,
което още веднъж показва неефективност и разходи, които се калкулират в цената на водата.
У нас се инвестира 15 пъти по-малко във водопроводните мрежи - скоростта на подмяна на водопроводната мрежа е 0,1%, а заложеното от международната асоциация по водите - 1,5%, каза още Паскалев.
Ние сме богата държава - имаме вода и плодородна земя - две стратегически предимства и едни от най-ценните ресурси, заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова на конференцията за намаляване на загубите на води в страната.Анализите сочат, че България има достатъчно вода, дори в дългосрочен план, отбеляза министърът.
По думите й основният проблем е липсата на достатъчно и добри съоръжения, включително за съхраняване на вода.
Водопроводите са в лошо техническо състояние,
голяма част от водата изтича, технически решения има, по-важното е да се започне постепеното им прилагане, добави тя.
Не се очаква голямо повишение в цените на водата - благодарение на европейските фондове, които осигуряват част от необходимите инвестиции в сектора, каза още Караджова.
Цената на водата зависи и от начина, по който ВиК-дружествата и общините управляват процеса, коментира министърът.
Нуждите са огромни, към момента може би ще покрием инвестиции за около 2,4 млрд. лв. за отвеждане и пречистване на водите, както и за смяна на водопроводите, отбеляза Караджова и добави, че за следващия програмен период има пълен политически консенсус по темата за инвестиции във ВиК-инфраструктурата.
Предвижда се
домакинствата, които са пестеливи и не разхищават вода,
както и земеделските стопани, които въвеждат капково напояване или други способи за щадящо ползване на водата, да плащат по-малко за нея, каза още Караджова.
За да се въведе този механизъм, е необходимо Министерството на регионалното развитие и благоустройството да разработи наредба за нормите за водопотребление, посочи тя.
Не отдаваме достатъчно голямо значение на търговските загуби, трябва по-фокусирано да се отнесем към тях, каза на форума заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев.
По думите му от 100% загуби, една трета са търговски, а две трети - физически, но в България търговските загуби са повече.
Заради сушата това лято, в над 50% от регионите имаше нарушено водоснабдяване и над 300 хил. души бяха засегнати от проблемната ни инфраструктура, посочи Симидчиев.
Той припомни, че кражбите на вода са криминализирани и законодателството предвижда до пет години затвор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!