К онстатирахме, че в момента имаме прозорец на възможност да работим по нерешените въпроси, които имаме до момента, в частност изпълнението на Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество от 2017 г.
Това каза на пресконференция служебният премиер ген. Стефан Янев. Днес министър-председателят Стефан Янев и премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев проведоха среща в София, след което дадоха пресконференция.
"Стремежът ни в момента е да създадем благоприятна среда. Среда на доверие, приятелство, среда на откровен разговор, открит диалог, което да спомогне нашите специалисти да седнат и намерят правилните решения, които да бъдат представени пред обществата както в РСМ, така и в България и съответните политически ръководства на държавите да намерят правилните решения, за да се движим напред", каза още Стефан Янев.
Служебният премиер допълни, че делегацията на Зоран Заев е пристигнала с конкретни предложения, като посочи, че те ще бъдат обсъдени интензивно и професионално в близките дни.
"Надявам се най-вече на това, което казах и което демонстрирахме и днес – атмосферата на доверие и взаимно разчитане и зачитане на националните интереси да продължи в интерес на търсене на решения, защото европейската перспектива на РСМ и Западните Балкани като цяло са в интерес и на България, и на целия регион, и на ЕС. Всичко това трябва да е в рамките на правилата и диалога, който най-напред трябва да изчисти нещата, за да не оставим нерешени проблеми в европейското семейство", добави Янев.
Според него трябва да се търси пресечна точка между интересите на България и Северна Македония.
"Като съседи, добри приятели и братски народи имаме нужда от постоянна комуникация и възможност за по-честа обмяна на мнения, които са в интерес на нашите народи. Трябва да търсим пресечна точка на нашите интереси и най-вече в интерес на бъдещето на нашите народи и региона като цяло. Разбира се в рамките на тези разговори няма да се учудите, че основната точка, по която разговаряхме, беше европейската перспектива на Република Северна Македония и възможността за започване на разговори в предприсъединителната конференция с ЕС. Политиката на България в това отношение е неотклонна и неизменна от много години. Ние твърдо поддържаме перспективата на Република Северна Македония, както и на Албания и другите страни от Западните Балкани, по пътя към присъединяването им към европейското семейство", посочи Янев.
Зоран Заев отправи апел към българите да продължат с подкрепата на РСМ по пътя й към ЕС
и се обърна към двата народа да дадат шанс на добросъседството, сътрудничеството и приятелството, защото, по думите му, това е задължение и към днешните генерации. Заев подчерта, че за неговата страна няма друга алтернатива освен членството в Общността и изтъкна, че РСМ вярва в европейските ценности.
"Ние имаме приятели навсякъде по света - и РСМ, и България, но проблемът е двустранен и трябва решението да бъде намерено общо", заяви премиерът Заев.
Той допълни, че с премиера Янев е била обсъдена същността на възможното решение на проблема в контекста на пътната карта, както и в различните сектори, с конкретни срокове и отговорни институции. Обсъдени са били и темповете на работа на историческата комисия. България е член на ЕС и страната в рамките на Общността обсъжда делата, които се отнасят за ЕС.
"Нашата задача е да разговаряме за двустранните отношения, които не е невъзможно бъдат решени", каза премиерът на РСМ и допълни, че двете държави работят за това решението да бъде в интерес и на двете страни. Той допълни, че темата по-късно ще бъде обсъдена и с президента Румен Радев.
В отговор на въпрос дали РСМ ще промени преамбюла на конституцията си, за да предостави възможност българите да получат признание в изграждането на съвременна РСМ, премиерът Заев заяви, че ако страната му иска да е член на ЕС, трябва да има европейска конституция, в която, по примера на Хърватия, да бъдат вписани и другите народи.
За двустранната историческа комисия Заев изтъкна, че има постигнато разбирателство за пет исторически личности и за три исторически периода и изрази надежда, че ще има още по-добри резултати от работата й.
Българският премиер подчерта, че отговорността е на политиците, а историците, в частност определените да работят в комисията, имат своето важно място и задължения, които да изпълнят съвестно, съобразно рамките, в които работят. По отношение на прозрачността на работата на комисията българският премиер посочи, че тя трябва да дойде от политическите ръководства, които носят отговорност пред избирателите си.
Премиерът Янев заяви, че "езикът на омразата" не бива да доминира в дневния ред на двете страни и допълни, че е важно той да не бъде култивиран на държавно ниво.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!