М акедонският премиер Зоран Заев призова своите съграждани да се радват на поканата на НАТО за членство.
„Радвай се, Македония! Вратите на нашето пълноправно членство в НАТО са отворени... Нашите партньори и приятели изразиха признание към нас. Те оцениха нашата преданост и изпълнението на всички условия“, написа той във Фейсбук.
„Днес е велик, исторически ден за Македония“, подчерта Заев.
По-рано днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че лидерите на всичките 29 държави-членки официално са поканили Македония. Той уточни, че след като Скопие направи необходимите промени в конституцията си, ще „можем официално да поканим страната да влезе в НАТО под новото име – Република Северна Македония“.
След подписването на протокола за влизане в НАТО той трябва да бъде ратифициран от парламентите на всички 29 държави-членки.
Членството на Македония в алианса стана възможно след решаването на дългогодишния спор за името с Гърция. Договорът между двете страни беше подписан през юни в Преспа от външните министри Никос Кодзиас и Никола Димитров.
Ние поехме ангажимент да организираме референдум, защото има промяна на конституционното ни име. Референдумът ще се проведе към края на септември или началото на месец октомври. След него ще има промени в Конституцията и за това нещо са ни нужни, съгласно правилника за работа на Народното събрание, около 100 дни. След това Договорът с Гърция ще бъде ратифициран и от парламента в Атина.
Това каза македонският премиер Зоран Заев по време на конференцията "Ангажименти на НАТО - Диалози по време на срещата в Брюксел".
Политическа криза в Македония - президентът отказа да подпише името
Меркел даде зелена светлина за Македония
Македонският парламент одобри договора с Гърция за името
Заев: Ако Иванов не подпише договора, ще има референдум
Зоран Заев изрази съжаление, че "президентът Георге Иванов е пропуснал възможността да бъде с тях". "След референдума политиците ще трябва да изпълнят волята на гражданите", каза още Зоран Заев.
Коалиционният партньор в гръцкото правителство, министърът на отбраната Панос Каменос, не се отклонява от позицията си, че Македония няма да стане член на НАТО и че Договорът за Преспа няма да бъде изпълнен.
Според гръцката агенция АНА-МПА, говорейки пред гръцките журналисти в Брюксел, министърът на отбраната, който заедно с шефа на гръцката дипломация съпътстват гръцкия премиер на срещата на върха на НАТО, казал, че Договорът от Преспа никога няма да се приложи, защото той лично смята, че текстът няма да премине нито в парламента, нито на референдума в Македония.
„Те могат да събират покани и да се снимат, но няма шанс да влязат в НАТО, докато използват термина "Македония", каза Каменос според АНА-МПА.
По отношение на това кога ще се проведат избори в Гърция коалиционният партньор в гръцкия кабинет казал на репортерите, да не очаква избори, защото "доколкото въпросът със Скопие не е влязъл в парламента, изборите ще се проведат в края на четиригодишния мандат ".
Информационният портал "Ин" коментира, че част от възгледите на Каменос са в противоречие с официалните твърдения, а някои са неточни.
“Председателят на „Независими гърци“, с любимата си тактика, се опита да представи на малцината, които все още го следват, една "алтернативна реалност". Така че, противно на официалното изявление на генералния секретар на НАТО, той отрича, че Бивша югославска република Македония (БЮРМ) ще бъде интегрирана в НАТО с името "Северна Македония", пише гръцкият портал за новини.
"Ин", коментира, че Каменос, когато заявил, че "споразумението няма да мине в парламента на БЮРМ", забравил една малък, но не маловажен детайл - че депутатите вече гласуваха договора.
„В същност, това, което направи Панос Каменос с участието на срещата на върха на НАТО, е да ратифицира поканата за БЮРМ с името "Северна Македония", поставяйки и той, по този начин, един "подпис" до тези на Алексис Ципрас и Никос Каменос, допълва гръцкият портал.
"Ние приветстваме споразумението между Атина и Скопие и сме съгласни да поканим правителството в Скопие да започне преговори за присъединяване, след като бъдат приключени всички вътрешни процедури за финализиране на сделката. Страната ще влезе в НАТО като 30-ата държава-членка", заяви генералният секретар Йенс Столтенберг на пресконференция след първото заседание на Северноатлантическия съвет на срещата на върха на НАТО.
Столтенберг заяви, че само с промяна на името Македония може да се присъедини към Алианса.
"Хората в Македония трябва да решат, а това е възможност, която идва веднъж в живота. Те или ще подкрепят споразумението и страната ще стане член, или няма да го подкрепят страната и няма да стане член, не може да получи двете неща. Няма членство без промяна на името, но хората трябва да решат", отбеляза Столтенберг.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!