Р айонна прокуратура – Пловдив привлече като обвиняема жена на 41 г. за причиняване на тежка телесна повреда в условията на домашно насилие на малолетно дете, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота. Това съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.
Арестуваната 41-годишна майка на детето е осиновителка, която се грижи за него от една година, обясни директорът на Дирекция "Социално подпомагане" в Пловдив д-р Надя Танева. Тя е задържана за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор.
Районна прокуратура – Пловдив ще внесе искане в съда за определяне на марка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо нея.
На 23 септември вечерта в болница в Пловдив е постъпило дете – момиче на 1 година и 9 месеца, което е имало травми по главата и тялото, синини, както и следи от ухапвания. Детето е било доведено от майка му.
След извършени прегледи и изследвания, с оглед установените травматични увреждания, лекарите са подали сигнал на тел. 112. Незабавно са започнали действия по разследването за установяване на фактическата обстановка по случая – разпити на свидетели и др. Заради противоречиви данни са били назначени експертизи за установяване на психичното състояние на майката и на телесните повреди на детето.
Първоначалните доказателства сочат, че травмите по тялото на момичето са нанесени от майката. Тя се е грижела сама за детето.
Предстои да бъде изготвено заключението по назначената съдебномедицинска експертиза, която да установи вида и характера на телесните повреди и най-вече механизма на тяхното причиняване. Назначена е и комплексна съдебна психиатрична и психологична експертиза на майката, чието заключение се очаква да бъде изготвено утре.
По случая е проведена кореспонденция с отдел „Закрила на детето“ и социалните служби в Пловдив.
Преди и по време на осиновяването са извършвани множество проверки на семейството и никоя не е констатирала нещо притеснително, обясни Танева. По думите ѝ жената е полагала адекватни и добри грижи. Социалните работници са правили на всеки две седмици т. нар. осиновителни наблюдения на семейството, а след това е имало регулярно изненадващи проверки на всеки 2 месеца.
След инцидента социалните са разговаряли със съседи, които разказали, че не са чували викове, крясъци, детето да плаче, обясни Танева.
Личният лекар споделя, че момиченцето е водено винаги навреме на прегледи, консултации и имунизации и той е констатирал, че са се грижели добре за него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!