Кметът на Павел баня Станимир Радевски на 61 г. е арестуван от служители на сектор БОП-Стара Загора и СПС-Стара Загора под ръководството на окръжна прокуратура.
Кметът е бил задържан от криминалистите вчера.
Заедно с него в ареста е и концесионерът на плажа в града Теньо Паунов на 50 години. Той е съпруг на зам.-кмета на курортното градче Милена Паунова.
В периода от 2 автуст 2004 г. до 10 ноември 2008 г. в качеството си на длъжностно лице Радевски е превишил правата си е прехвърлил пет УПИ на Паунов ведно с прилежащите към тях сгради и съоръжения, представляващи плажен и увеселителен комплекс в Павел Баня. С тези действия
общината е ощетена със сумата от 803 800 лв.
По случая се води досъдебно производство за престъпление по Наказателния кодекс, по което на лицата е повдигнато обвинение.
Петте урегулирани поземлени имота (УПИ) съставляват целия увеселителен комплекс, плувният басейн с прилежащите към него сгради и терени, заяви на брифинг старши комисар Алекси Алексиев, директор на ОДМВР-Стара Загора.
"Те са в 5 или 6 УПИ, които с действията си кметът е прехвърлил на другото лице, като по този начин е нанесъл щета на община Павел баня за над 800 000 лева. Чрез договор срещу вземане е станало прехвърлянето", уточни комисар Алексиев.
"Създадено е едно задължение към община Павел баня от въпросния наемател на комплекса, което той е предявил като иск към общината, тя е приела, че има такова задължение и е решила по този начин в лицето на кмета да се разреши спора с този наемател. На два пъти, с два договора прехвърля собствеността на този комплекс на въпросния бизнесмен", уточни Алексиев.
Той каза, че само за единия път по прехвърлянето има решение на Общинския съвет "и това не е в тази посока, а по-скоро на кмета му е разрешено да уреди неуредените отношения с въпросната фирма". Алексиев подчерта, че
няма решение на Общинския съвет, което да упълномощава кмета да извърши тези действия.
"Още повече че въпросните терени са публична общинска собственост и по закон кметът няма право да ги продава. Направен е опит те да станат общинска частна собственост, за да могат те да бъдат продадени, но с решение след това е отказано", коментира Алексиев.
Става ясно, че първоначално фирмата предявява иск пред съда за направени подобрения. Въпреки че искът е спорен, общината назад във времето не си е защитила интереса, не е представила пред съда необходимото и въпреки че съдът е приел, че искът не е много основателен, след като го има, така първият иск е минал през съд, коментира Калин Янакиев от ОДМВР-Стара Загора.
Задълженията много бързо нарастват с лихви през годините и тогава се появява втори иск. Фирмата, която стопанисва плажа, договорът е прекратен и изтекъл и е сключен нов договор с физическо лице през 2005 г., което по договор е наемател на плажа до 2008 г.
През 2008 г. се прави втори иск пред съда за пропуснати ползи и вследствие на този иск, без съдът да се е произнесъл, общината решава, че е по-добре да направи някакво споразумение, по някакъв друг начин да уреди отношенията с фирмата и става това прехвърляне чрез договора.
След това съдът преценява, че искът на фирмата е неоснователен и го връща, заяви още Янакиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!