К метът на Несебър Николай Димитров, който е кандидат за пореден мандат, е задържан. Заедно с него в полицията в Несебър са били отведени още няколко човека.
Разследването срещу тях е за нарушаване на изборните права на гражданите.
Специализираната прокуратура повдигна обвинения на петимата задържани кандидати за местната власт, съобщи БНР.
Мащабна акция по морето заради изборите
Кандидатът за кмет Николай Димитров е обвинен като ръководител на организирана престъпна група за търговия с гласове или "престъпление срещу политическите права на гражданите". На останалите се търси отговорност като членове на групата.
Димитров вече се намира в следствения арест в София, каза адвокатът му Петър Атанасов.
Атанасов успял да говори с клиента си по телефона, като Димитров го информирал, че групата се състои от пет човека. Адвокатът заяви, че на кмета е наложена забрана да напуска страната и се очаква в близките два дни прокуратурата да поиска от съда постоянно задържане и на петимата.
Димитров няма да може да гласува, но остава кандидат за кмет, каза адвокатът. Той разказа, че Димитров не му е споделял да е имало заплахи, но визирал, "че ще стане нещо във връзка с изборите".
"Не мога да направя друг коментар освен политическа поръчка. Явно войната е кой ще вземе властта в Несебър. Когато има схема, тя трябва да излезе наяве. Ние в схеми не участваме", заяви Димитър Топалов от БСП, председател на Общинския съвет в Несебър.
Във вторник ЦИК уважи искането на главния прокурор имунитетът на Николай Димитров да бъде свален, за да може да бъде разследван.
Освен за него, Цацаров поиска имунитетите на още четирима - двама кандидати за общински съветници от "БСП за България", друг кандидат за същия пост от "Движение 21", както и за кандидата за кмет на Свети Влас, издигнат също от "Движение 21".
Малко по-късно днес стана ясно, че
Районната прокуратура в Горна Оряховица е образувала досъдебно производство за извършено престъпление против политическите права на гражданите.
Разследването е започнало за това, че на 20 октомври тази година в едно от населените места в община Горна Оряховица е организирано предлагане на имотна облага, с цел лицето, на което е предложена облагата, да бъде склонено да упражни избирателното си право в полза на определен кандидат.
Предвиденото в закона наказание за това изборно престъпление е лишаване от свобода от 1 до 7 години и глоба от 10 000 лв. до 25 000 лв.
Провеждат се разпити на свидетели и се събират всички възможни доказателства, относими към случая.
Няма повдигнато обвинение и няма задържани лица. Под наблюдението на Районната прокуратура в Горна Оряховица, продължава предварителната проверка по жалба на гражданин срещу един от кандидатите за кмет на общината, се посочва в съобщението.
Тази сутрин министърът на вътрешните работи Младен Маринов съобщи в ефира на NOVA, че в Несебър и Горна Оряховица са задържани лица, които са свързани с престъпления по изборните права на гражданите.
"Наближавайки датата на изборите, тези сигнали зачестяват", заяви вътрешният министър Младен Маринов. Той обясни, че само в понеделник са проверени 5-6 сигнала. "Схемите са най-различни. Всеки сигнал се докладва в прокуратурата. Всички действия по преценка на остротата на сигнала се провеждат и под надзора на прокуратурата. Постъпват и анонимни сигнали, и от явни заявители по отношение на всички политически сили. Всеки сигнал е проверен", каза министър Младенов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!