М ъж на 53 години е задържан за огромния пожар, който горя във вторник в сградата на бившето кино "Възраждане". Това съобщиха от СДВР, предаде DarikNews.bg
Мъжът е водел скитнически начин на живот, уточниха от полицията. Неговата съпричастност към пожара се изяснява.
Във вторник сутринта се запали покривът
на емблематичната сграда на бившето кино "Възраждане" в центъра на София.
Това не е първи пожар в сградата, която е Национален паметник на културата, но е необитаема. Няма пострадали при пожара, но щетите са сериозни.
Центърът на София беше силно задимен
в продължение на часове. Мобилна станция на Столичната община не отчете замърсяване на въздуха в района.
Започна разследване на причините за пожара,
а министърът на културата се ангажира да поиска законови промени.
Сградата на бившия театър "Ренесанс",
по-късно известна и като кино "Възраждане", както и Профсъюзен дом на културата "Г. Димитров", е построена през 1900 г. През 40-те години на миналия век след бомбардировки и пожар е извършена цялостна реконструкция с доброволен труд, след което там отваря врати кино "Възраждане". По-късно зданието се използва за профсъюзен дом под името Профсъюзен дом на културата "Георги Димитров", информира БТА.
На заседание на Националния съвет за опазване паметниците на културата от 3 юли 2003 г. статутът на сградата, обявена през 1992 г. за исторически паметник на културата от "национално значение", е преразгледан и променен на най-ниската категория "паметници за сведение", което не изисква запазване на цялата сграда, а само фасадата, и то с опцията да бъде възстановена след събарянето ѝ, като съдържа елементи от фасадата на старата.
От 2005 г. до 2015 г. в сградата се помещава дискотека "Син сити".
След 10-годишната експлоатация като дискотека по сигнал на гражданска организация Министерство на културата прави проверки и установява редица нарушения. Част от конструкциите са били разрушени или демонтирани, без това да е съгласувано с институциите и законодателството, както и това, че решението от 2003 г. бившето кино да стане административна сграда с изменение в Общия устройствен план не е съгласувано с Националния институт за паметниците на културата.
Емблематичната сграда с оригиналната червена фасада
е оставена да се саморазрушава, а през 2017 г. там отново има пожар, щетите и пораженията от който по историческата сграда не са отстранени. Единствено сградата е оградена с метална строителна ограда заради мазилката по фасадата, която се рони на големи парчета.
Към 19 май 2019 г. парцелът, където се намира сградата,
е включен в определения в Общия устройствен план на София нов делови център, за който се предвижда ново високо застрояване. Собственикът на историческата сграда в свои изявления пред медиите не крие намеренията си на мястото на някогашното знаково софийско кино да бъде изградена сграда, съчетаваща хотелска, офисна част и магазини. Инвестиционното му намерение е от 2003 г.
Съгласно Закона за културното наследство
собствениците на недвижими културни ценности са задължени да полагат необходимите грижи за тяхното опазване, съхранение и поддържане в добро състояние. В противен случай ще бъдат наказани с глоба в размер от 1000 до 3000 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!