З абравени помещения в бившия Княжески дворец на жълтите павета в София ще оживеят.
Някога там са били стаите на гувернантките на царските деца, а след това там комунистите са подслушвали Министерския съвет, по времето, когато МС на Народна република България е пребивавал в една от най-интересните сгради в столицата.
Днес тези стаи са пусти и са част от Националния етнографски музей, който се намира в източното крило на Двореца. Там са били спалните помещения, приемните и личните кабинети на царското семейство. През 40-те и 50-те години там се мести Министерският съвет. Още по-назад във времето е бил конак.
КАКВО ИМА СЕГА В ТЕЗИ СТАИ И КАК ИЗГЛЕЖДАТ ТЕ - ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА
В тези стаи от царско време е останал само обковът и дръжките на прозорците - там още личи буквата Ф от княз Фердинанд,
разказва за Vesti.bg Петър Кърджилов от музея. В една от тях има вход към тясно вито стълбище на прислугата.
В друга пък се е намирало помещението, откъдето са били слушани тайните из коридорите на Министерския съвет - апаратурата от там обаче отдавна е изнесена.
Разходката из тези пластове история не е случайна
- управата на музея, който е под шапката на БАН, иска да създаде в три от тези стаи образователен център.
Ръководството на музея организира дарителска кампания „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!“. Там ще има работилници за малки и големи, хора от всички възрасти могат да се учат на занаяти всякакви - включително и как се правят обредни хлябове - традиция, която музеят спазва всяка година. Ученически групи ще могат да посещават музея, за да научават материала на практика.
За създаването на работилници в тези стаи, които в момента пустеят, са необходими 78 000 лв., от които за оборудване - 33 000 лв. Управата на музея се обръща с молба към всички, които могат да помогнат, за да запазим българското.
Трите стаи, в които ще е образователният център, са наречени „Самодива“, „Кукер“ и „Малък змей“. В тях ще има няколко ателиета, в които всички желаещи ще могат да усвоят занаят, който е типичен за българската земя. Схема на центъра вижте тук
Как можете да помогнете?
– Изпратете SMS на номер 17 777 с текст “DMS MUZEY” на стойност 1 лв
– Дарете директно в сметката на ИЕФЕМ – БАН, посочена по-долу
Банка УниКредит Булбанк
IBAN: BG22 UNCR 9660 3119 9041 13
SWIFT BIC: UNCRBGSF
„За Образователен център на Националния етнографски музей“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!