В ече е в сила забраната за продажба на ментолови цигари в целия Европейски съюз. Мярката е част от политиката за ограничаване на пушенето, приета през 2014 г.
Основната цел на забраната на ментоловите цигари е да се намали процентът на пушачите сред младите хора.
Именно те са групата, която най-много посяга към тях. Забраната беше приета през 2014 година с шестгодишен гратисен период.
Сега битката за по-здравословен живот е спечелена, но отпорът от страна на тютюневата индустрия беше сериозен.
"Все пак справедливостта и общественият интерес надделяха над корпоративния на тютюневите компании. Тези компании оказаха мащабен натиск над всички институции в Европейския съюз и на правителствата на страните-членки", коментира пред NOVA бившият евродепутат Антония Първанова.
Дебатът за въвеждането на ограниченията за тютюнопушенето разделят евродепутатите. А големите производители на цигари впрягат всички средства забраните да не минат.
Здравните експерти са категорични, че ментоловият вкус крие по-голям риск за развиване на сериозни белодробни заболявания.
"Ментолът се явява като "маска", зад която тютюнът прониква по-лесно в дихателните пътища. Ментолът има успокояващ, охлаждащ ефект и в същото време разширяващ ефект. Попадайки в дихателните пътища, особено при младите хора, ментолът води до три пъти по-висок риск за развиване на бронхиална астма, възможно е от ранна възраст младите хора да развият хронична обструктивна болест, както и да отключат и сърдечни заболявания", коментира пулмологът София Ангелова.
Друг вреден ефект от наличието на ментол в цигарите е повишеният риск от зависимост.
"Скрит зад ментола, тютюнът води и до зависимост. В статистика се посочва, че около 44% от децата между 12-17-годишна възраст използват ментолови цигари. Това означава, че вероятността да развият зависимост, е много голяма", допълни д-р Ангелова.
Според браншовата Национална асоциация на тютюнопроизводителите, европейската политиката на ограничения в сектора създава предпоставки за развитие на контрабандата.
"Смятам че всяка една рестрикция към регламентираните тютюневи изделия - цигари, бездимни тютюневи изделия - би развързало ръцете на контрабандното нерегламентирано разпространение на тютюн, на контрабандни цигари. Делът на ментолови тютюневи изделия в България е много незначителен - в порядъка между 5-10 процента. В страни като Полша и Украйна делът надхвърля над 30%", каза Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
"А ако рестриктивната политика продължи, това би довело до унищожаване на бранша в Европа", твърди Цветан Филев.
В същото време бившият евродепутат Антония Първанова смята, че рестриктивната политика трябва да обхване и бездимните цигари.
"Следващата цел трябва да бъде забраната на електронните цигари. Те създават заблуда, че са по-малко вредни, но създават същата зависимост. Това са продукти, които са подвеждащи и увеличават употребата на изделия, съдържащи никотин", категорична е Първанова.
Подобна мярка влезе в сила от началото на годината в Съединените щати. Строгото ограничение вече е въведено и в страни като Индия, Южна Корея и Бразилия.
Към този момент в Европа няма ограничения за електронните цигари.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!