„Това е новост за нас. Ние го чухме от разговор по БНР. Нямам достоверен източник на информация, която да потвърждава изказването на турския външен министър. Ние не сме страна по това политическо говорене”, каза Джемал Фаик, главен секретар на Главното мюфтийство пред „Здравей България” по NOVA.
Той коментира изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който на публична реч заяви, че се е обаждал в София и е настоявал за промени в закона за вероизповеданията за разрешаване на външното финансиране и разсрочване на дълговете.
„Крайно време е България да се отърси от комплекса на малкия народ. Ние сме суверенна държава и не мисля, че който и да е външен министър би повлиял на политиците в страната”, каза Фаик.
Той коментира и промените в закона, които разрешават външното финансиране на религиозните организации. Според него дарението било свободен акт, поощрен от всички аврамови религии – „да се харчи в името на Алах”. „Няма как на 100% държавата да поеме всичко относно религията. Всички, които внесоха законопроекта бяха против да се ограничава външното финансиране”, добави главният секретар. По думите му от това външно финансиране най-малко получавало мюсюлманското вероизповедание и по най-прозрачния начин. Това били 2 милиона годишно от Дианета за подпомагане на три духовни училища и висшия ислямски институт.
„Когато се направи среща с патриарх Неофит, премиерът каза, че по никакъв начин няма да се излезе от думата на Светия синод. Благодарени на тях не се спря външното финансиране”, заяви Фаик.
„Не сме си плащали данъците, защото главно мюфтийство не беше оставено да работи нормално от редица хора, няма да споменавам имена. От 2006 г. до 2012 г. когато бяха големите брожения в главно мюфтийство – в него имаше децентрализация по местни поделения и след направена проверка се откриха много нарушения”. Така Фаик отговори на въпроса защо мюфтийството не си е плащало данъците. Най-важното според него е, че не били укривали данъците и били декларирали всичко „до стотинка”
Той добави, че дали предишният главен мюфтия е крал данъци или не – щяло бъде казано от съда. Имало финансови злоупотреби, но това не било „грях” на сегашното главно мюфтийство.
„Изплащането на субсидията ще бъде на 4 транша. 1-вият ще бъде в началото на април, след което ще подадем молба за погасителен план към НАП и това ще бъде разсрочено в годините”, допълни главният секретар.
Депутатите гласуваха окончателно промените, с които се разсрочват с 10 години дълговете на вероизповеданията, натрупани към държавата до 31 декември 2018 г. В първоначалния си вариант обаче законопроектът не предвиждаше конкретен срок.
По данни на финансовото министерство регистрираните вероизповеданията у нас имат натрупани задължения към държавата в размер на над 8,2 млн. лева, като над 8 милиона от тази сума формират дълговете на Главното мюфтийство.
Парламентът реши още вероизповеданията в България да могат да се финансират и от чужди държави или чужденци. Нещо, което първоначалният вариант на законопроекта забраняваше.
Вчера българския външен министър Екатерина Захариева реагира остро на тези твърдения. Тя потвърди, че е провела разговор с Чавушоглу, в който той е изразил притеснения, че поправките в Закона за вероизповеданията са насочени срещу мюсюлманската общност в България.
От своя страна Захариева е информирала своя колега, че измененията са внесени от народни представители и не са насочени срещу нито едно вероизповедание в страната, а напротив – гарантират равнопоставено третиране на всички регистрирани вероизповедания.
В позицията си Захариева отвърна на твърденията на турския дипломат, направени на митинг в Турция преди изборите в неделя, като посочи, че България не може да приеме намеса от чужда държава в законодателния си процес и такава не е била допускана.
Според МВнР използването на добросъседските отношения между двете държави за предизборна агитация в обикновено не е от полза за никого.
По информация на NOVA от дипломатически източници, министър Захаравиева е наредила да бъде извикан във външно министерство турският посланик.
Междувременно от ВМРО поискаха изслушване на външния министър в парламента и попитаха кой стои зад намесата в Закона за вероизповеданията.
„Това е национално предателство и то ще тежи на съвестта на ГЕРБ, ДПС и „Воля”, с чиито гласове мина този противобългарски, противодържавен текст”. Така лидерът на НФСБ и съпредседател на коалиция „Обединени патриоти” Валери Симеонов коментира приемането на промените в Закона за вероизповеданията на второ четене в Народното събрание.
„Ние отворихме широко вратата за финансиране на всички вероизповедания отвън, от чужди държави и по този начин допуснахме намеса във вътрешно-политическия живот на България. Не можем да се правим, че не виждаме как Турция спонсорира и издържа десетки и стотици, може би, имами в джамийските настоятелства в отделните области. Да се правим, че не виждаме как религията и техните духовници се използват в предизборни кампании”, каза още Валери Симеонов.
По думите му с този закон България е показала, че не е суверенна държава. „Жалко за всички, които са положили костите си в олтара на майка България, за да бъде тя свободна и независима. Ето виждате, че не е”, заключи Симеонов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!