Д ецата, които в понеделник бяха изведени от училище от родителите си след слух, че ще бъдат отнети от социални грижи, вече се връщат в класните стаи.
След проведена среща между представители на полицията, дирекция "Социално подпомагане" и лидери от ромския квартал "Надежда" в Сливен, страстите се успокояват.
Паника сред ромите в Сливен, прибраха си децата за минути
Очакванията са до няколко дни всички деца да влязат отново в клас. Част от децата са все още стресирани от случилото се. От VI основно училище "Братя Миладинови" имат готовност с тях да работи психолог, ресурсен учител, логопед и педагогическия съветник. От дирекция "Социално подпомагане" също са готови да окажат подкрепа чрез различни социални услуги.
Директорката на учебното заведение разказа пред NOVA, че суматохата в понеделник се създала за 10-15 минути.
"Разплакани родители дойдоха и си взеха децата, без да имат желание да изслушат нито мен като директор, нито учителите. Действието им беше породено от страха, че някой ще им вземе децата и ще ги отдели от семейството им", коментира тя.
Според нея родителите нямат никакво основание да се притесняват, защото не е имало случаи, в които социалните служби да вземат деца от училище. Полицията разследва как подобна информация е стигнала до родителите в Сливен, Карнобат, Ямбол и други градове.
Колко сме похарчили за интеграция на ромите
Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова заяви в предаването "Здравей, България",
че няма нито стратегия, нито намерения да се отнемат деца от техните родители.
"Имаме модел за закрила на детето, който е български. Той не е копиран от други страни. Служи единствено и само да помогнем на децата, които са изоставени и имат нужда", коментира Русинова.
По думите й има различни организации, които атакуват т.нар. Стратегия за детето. "Тези организации не действат координирано и нямат единни искания”, каза още Русинова.
ЕК: Ромите в България не вярват на полицията и правосъдието
Тази сутрин министърът на социалната политика Бисер Петков също коментира темата в ефира на БНТ. Той също беше категоричен, че
"стратегия за детето няма".
Според министъра случващото се в училищата в Сливен и Ямбол е целенасочена атака срещу системата, която не почива на никакви реални данни. Петков отново повтори, че Стратегия за детето няма.
"Такъв проект на стратегия е бил разработен в началото на годината от работна група към Съвета за закрила на детето. След като е бил на обществено обсъждане и е срещнал съпротива, несъгласие и отхвърляне, този проект е спрян и не е пускан за съгласуване в МС. Такъв документ няма и той не може да бъде основание за всяване на такива страхове", каза още Петков.
Министърът коментира, че държавата и институциите ще помагат на семействата, за да могат децата да израснат в семейна среда. Той заяви още, че има организации, които разпространяват слухове в социалните мрежи въз основа на "Стратегия за детето", с цел всяване на паника.
Петков заяви още, че се очаква увеличение на всички пенсии с 6,6% от 1 юли догодина. Освен повече пари за пенсионерите, в проектобюджета за 2020-та са заложени и повече средства за личен асистент за хората с увреждания.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!