"Внезапно подалият оставка зам.-министър на вътрешните работи от квотата на ДПС Раиф Мустафа е трябвало да получи половината от предлагания рушвет от 50 хил. лв. срещу ходатайство. Той отишъл при директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Марин Димитров и му предложил подкуп от 50 хил. лв.
Парите трябвало да даде бизнесменът Росен Маринов, който беше задържан на 11 юни и после беше пуснат под домашен арест".
Това пишат днес вестниците като се позовават на изказване пред журналисти на градския прокурор на София Николай Кокинов.
Целта на Мустафа била да подготви почвата пред Марин Димитров за идването след това на бизнесмена Маринов, обяснява Кокинов.
Според разследващите Маринов е предложил парите и бонус от още 50 хил. лв. на шефа на ИАРА, за да пусне спечелен от бизнесмена и после спрян от агенцията конкурс за доставка на два катера за нуждите на ИАРА, пише "Труд".
Стойността на плавателните съдове била около 2,5 млн. лв. Димитров отменил заповедта за конкурса, защото агенцията не можела да си позволи катерите.
Росен Маринов обжалвал решението му пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и спечелил. На свой ред Димитров пуснал жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу решението на КЗК. Предстояло спорът да бъде разрешен от ВАС през ноември, но срещу предложените пари Димитров трябвало да оттегли жалбата си до съда.
Дискове с информация и крупни суми са били прибрани от сейфове на задържания Росен Маринов, пише "24 часа".
Информацията от банковите касети е дала повод да започне ново разследване срещу Маринов.
"Нормална фирма сме, имаме сметки в банка, но не знаем нищо за иззети пари и документи", казал Юлиан Димов , съдружник на Маринов.
"Съдът е мъдър и справедлив", възкликнал Кокинов, когато разбрал от журналисти, че апелативните магистрати са пуснали Маринов от килията и са му наложили "домашен арест".
По повод твърденията, че спрямо двамата се прилага двоен стандарт - Маринов бе арестуван, а Мустафа пуснат срещу 10 хил. лв. гаранция, Кокинов заяви, че Мустафа не е задържан, защото няма опасност да се укрие или да извърши престъпление.
Обвинителният акт по делото ще е готов до две седмици. Софийският апелативен съд наложи "домашен арест" на Маринов с мотив, че има обосновано предположение, че е предложил подкуп. Няма обаче опасност да се укрие или да повлияе на разследването.
Силно съм изненадан, че прокуратурата изнася данни за делото, при положение че то е секретно, възмущава се в печата адвокатът на Маринов - Иво Найденов. Защитникът на бизнесмена обяснява, че "в делото няма нито един документ, от който да става ясно, че Мустафа също е обвиняем за подкуп.
"Знам единствено от публикациите в медиите, че Раиф Мустафа е привлечен като обвиняем", заявил адвокатът. Раиф Мустафа подаде оставка от МВР след ареста на Маринов и последвалия скандал, а на 17 юни му бяха повдигнати обвинения за предлагане на подкуп след разпит в следствения отдел на прокуратурата.
Окончателният съдебен акт на Върховен касационен съд от 18.04. 2013 г. оставя в сила решението на Софийски апелативен съд от 01.10.2012 г., което потвърждава присъда от 30.06.2010г. на Софийски градски съд, с която подсъдимите Росен Маринов и Раиф Мустафа са оправдани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!